Tajemnice leśnego miasta – czyli historia bunkrów w Mamerkach

2022-02-04 08:39:09(ost. akt: 2022-02-04 09:03:44)

Autor zdjęcia: Zbigniew Woźniak

Ciekawostki o bunkrach i archiwalne fotografie czekają na wszystkich zainteresowanych historią bunkrów w Mamerkach. Biblioteka w Węgorzewie zaprasza na spotkanie.
W czwartek, 10 lutego o godz. 16:00 odbędzie się w węgorzewskiej bibliotece spotkanie miłośników bunkrów w Mamerkach. Miejsko-Gminna Biblioteka Publiczna Węgorzewo zaprasza na wykład pt. „Tajemnice leśnego miasta – czyli historia bunkrów w Mamerkach”:

- Podczas spotkania opowiemy nie tylko o strukturze żelazobetonu, ale przybliżymy związane z Mamerkami ciekawostki i legendy - informują organizatorzy. - Referat ilustrowany będzie unikatowymi archiwalnymi zdjęciami prezentowanymi publicznie po raz pierwszy. Wydarzenie jest owocem współpracy MGBP w Węgorzewie oraz stowarzyszenia historycznego „Wendrusz”.

Mimo upływającego czasu, wciąż nieodkryte są tajemnice kwatery Wehrmachtu na Mazurach. Bunkry w Mamerkach wykorzystywane przez nazistów w czasie II wojny światowej zajmują obszar ok. 200 ha. Co jakiś czas teren przeczesywany jest przez poszukiwaczy m.in. Brsztynowej Komnaty. W ubiegłym roku, po dwuletniej przerwie, poszukiwania zostały wznowione. Tym razem muzealnikom pomagali ochotnicy z organizacji wyspecjalizowanych w poszukiwaniach pamiątek historii. Odnaleziono 5 wejść do podziemnych tuneli. Czy doprowadzą one do Bursztynowej Komnaty? Pytanie nadal pozostaje bez odpowiedzi.
rs2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5