Malarstwo intuicyjne i muzyka

2021-12-16 09:00:00(ost. akt: 2021-12-16 09:16:01)

Autor zdjęcia: Wild Whispers

Stowarzyszenie Trygort nad Mamrami zaprasza 28 grudnia o godz. 18 na wernisaż wystawy malarstwa intuicyjnego uświetniony koncertem Wild Whispers.
Czego będzie dotyczyła wystawa w świetlicy wiejskiej w Trygorcie?

- To efekt trzydziestu godzin pracy uczestniczek treningu kreatywności - wyjaśnia Alicja Rymszewicz, koordynatorka projektu „Zróbmy kulturę nad Mamrami”. - Bazuje on na intuicyjnych ćwiczeniach malarskich.

Grupa kobiet spotykających się co tydzień w niedzielę w trygorckiej świetlicy stworzyła wiele efektownych prac, ale najważniejszy był sam proces, w którym uczestniczyły.

- To była dobra, twórcza, rozwojowa przygoda – podsumowuje instruktorka Romana Waszak. - To podejmowanie się kolejnych wyzwań, tematów i technik, inspirowanie się muzyką, wylosowanym hasłem albo obrazem, jaki pojawił się w głowie pod wpływem wizualizacji. Malowaliśmy na kartonie, podobraziu i desce; pędzlami i szpachelką; akwarelą, akrylem, olejem, temperą jajeczną i… bibułką. W przeciągu tych trzech miesięcy można było zauważyć zmiany, jakie zachodzą w uczestniczkach. Odczuć można było coraz większą odwagę i swobodę, z jaką stawały przy sztalugach. Pojawiły się własne pomysły i nieplanowane inicjatywy, a także, coraz częściej werbalizowana chęć kontynuacji takich kreatywnych działań, mimo początkowego (tradycyjnego niestety) ochronnego zasłaniania się brakiem talentu, doświadczenia i czasu. Myślę, że nabrały i doświadczenia i przekonania, że to był bardzo owocnie spędzony czas. A przede wszystkim świadomości, że ów mityczny i nieokreślony „talent” (czy też jego brak) nie ma wpływu na kreatywność i podejmowanie działań twórczych. A jest dla przyjemności, dla równowagi, dla zdrowia psychicznego i emocjonalnego.

W części muzycznej wernisażu wystąpi duet Wild Whispers. Tworzą go dwie doskonale wykształcone muzycznie artystki: węgorzewianka Gosia Janek oraz ślązaczka Karolina Micor. Dziewczyny spotkały się w Londynie, gdzie na co dzień mieszkają i tworzą muzykę. Osobno i jako duet songwriterski zostały docenione na wielu scenach w kraju i za granicą. Ich twórczość pełna jest ludowych odniesień i inspiracji, nie stronią jednak od nowoczesnych brzmień daleko wykraczających poza muzyczne klasyfikacje. Gdyby chcieć spróbować określić ich muzyczną przestrzeń, trzeba byłoby sięgnąć do eklektycznej słownej hybrydy: „spirytualny etno słowiański jazzujący soul”.

Klimatyczny, świąteczny wernisaż możliwy jest dzięki sfinansowaniu projektu „Zróbmy kulturę nad Mamrami” przez Narodowy Instytut Wolności w ramach programu Fundusz Inicjatyw Lokalnych NOWEFIO na lata 2021-2010.


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5