Optymalny sen - ile godzin powinniśmy spać?

2021-10-26 10:03:15 (ost. akt: 2021-10-26 10:05:25)   Artykuł sponsorowany
Sen jest bardzo ważnym elementem życia każdego człowieka, dlatego powinniśmy dbać o jego optymalną długość. Lekceważące podejście do tego tematu może sprawić, że efektywność snu może znacząco spaść, co może mieć poważne konsekwencje dla naszego zdrowia.
Ile powinniśmy spać?
Powinniśmy przede wszystkim zdawać sobie sprawę, że zarówno zbyt krótki, jak i zbyt długi sen mogą nieść ze sobą poważne skutki. Pojawia się zatem pytanie, ile powinniśmy spać, aby można było uznać, że nasz sen był optymalny. Cóż, odpowiedź na to pytanie, może się trochę różnić w zależności, od tego, w jakim jesteśmy wieku, gdyż przykładowo organizm nastolatka potrzebuje innej ilości snu, aniżeli organizm osoby starszej, będącej już na emeryturze. W przypadku osób młodszych, będących w przedziale wiekowym 18-64 lat, badania wykazały, że odpowiednia długość snu mieści się w granicach 7-9 godzin. Natomiast w przypadku osób starszych owa granica jest trochę mniejsza, gdyż badania wykazały, że organizm osoby starszej potrzebuje mniejszej ilości snu. Przyjmuje się, że osoby w przedziale wiekowym 64+ potrzebują ok. 7-8 godzin snu, aby odpowiednio się zregenerować.

Obrazek w tresci


Nie należy jednak ściśle trzymać się podanych przez naukowców danych, gdyż trzeba pamiętać o tym, że każdy organizm jest inny i jedni potrzebują po prostu większej ilości snu, podczas gdy innym wystarczy mniej, aby móc w pełni się wyspać. Istnieje jednak pewna granica, dotycząca ilości, której lepiej jest nie przekraczać, jeśli nie chcemy, aby negatywnie odbiło się to na naszym organizmie. Wykazano bowiem, że każdy człowiek potrzebuje przynajmniej sześciu godzin snu. W przypadku, gdy nie będziemy stosowali się do tego zalecenia, musimy liczyć się z tym, że będzie to miało nieprzyjemny wpływ na nas i nasz organizm. W perspektywie krótkoterminowej mogą pojawić się takie skutki uboczne jak krótka pamięć, pogorszone umiejętności werbalne, a także obniżone funkcje poznawcze. Natomiast w perspektywie długoterminowej trzeba liczyć się z tym, że istnieje ryzyko nabawienia się choroby krążenia czy cukrzycy. Notorycznie krótki sen może wręcz grozić przedwczesnym zgonem. Należy jednak pamiętać, że to samo dotyczy nas, jeśli śpimy za dużo. Regularny sen, trwający dłużej niż 9 godzin także może wpływać negatywnie na nasz organizm.

Obrazek w tresci

Jak zadbać o optymalny sen?
Wiedząc, jak ważny jest optymalny sen dla naszego organizmu, powinniśmy odpowiednio o niego zadbać. W tym celu powinniśmy w taki sposób wyposażyć naszą sypialnię, aby zapewniała ona nam jak największy komfort. Należy przede wszystkim zainwestować w dobry materac, który nie będzie ani za twardy, ani za miękki. Wysokiej jakości materace może znaleźć m.in. na stronie sklepu materacewarszawa.eu. Poza tym powinniśmy również wyposażyć się w odpowiednią pościel, która nie będzie powodowała u nas alergii. O czym jeszcze należy pamiętać, aby zadbać o zdrowy i optymalny sen? Jednym z ważniejszych czynników jest temperatura panująca w sypialni. Nie powinna ona być zbyt wysoka. Powinniśmy także zadbać o to, aby sypialnia była wywietrzona oraz nie słychać było żadnych hałasów. Na nasz sen dobrze wpłynie również ograniczenie niebieskiego światła, a także odpowiednie wyciszenie głowy przed zaśnięciem. Powyższe czynniki i sposoby powinny sprawić, że nasz sen będzie zdrowy i optymalny, dzięki czemu oprócz uniknięcia szeregu przykrych konsekwencji, wstaniemy również rano wypoczęci i pełni energii.2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5