Mazurski miód i rękodzieło na litewskich targach

2021-09-22 08:00:07 (ost. akt: 2021-09-22 11:49:53)

Autor zdjęcia: facebook.com/sakiai.budry

Artyści z gminy Budry gościć będą w najbliższy weekend na litewskim święcie chleba. W Sakiai organizowany jest Międzynarodowy Edukacyjny Festiwal Chleba „Wszędzie znajdziesz ławkę ze swoim chlebem”.
W litewskim Sakiai zapowiada się podróż w czasie do ubiegłego wieku z udziałem mieszkańców gminy Budry.

- Za nami Targi Litewskie w Budrach, a już w najbliższy weekend odbędą się Targi Polskie w Šakiai na Litwie - informują pracownicy Urzędu Gminy w Budrach. W targach wezmą udział zespoły śpiewacze z Gminnego Ośrodka Kultury w Budrach oraz wystawcy z gminy Budry, którzy zaprezentują m.in. miody, ceramikę, rękodzieło i tkactwo. Gospodarzem dwudniowego wydarzenia będzie Zanavykų muziejus, który przeniesie uczestników w XX wiek.

Fot. facebook.com/sakiai.budry

Podczas tegorocznego święta chleba w litewskim Sakiai uruchomione zostaną dawne maszyny i urządzenia do przetwórstwa zboża, na których uczestnicy wydarzenia będą mogli testować młócenie i czyszczenie zbóż, mielenie ręczne i inne przetwarzanie zbóż.

Kilka dni temu, 12 września litewscy partnerzy wspólnie realizowanego projektu „Na drodze kultury i rzemiosła - Šakiai -Budry” wzięli udział w organizowanych „Targach litewskich” w Budrach.

Fot. facebook.com/sakiai.budry

- Wiele osób odwiedziło warsztaty przygotowane przez znakomitych edukatorów z Šakiai - informują realizatorzy projektu. - Rozmaitości kulinarne, artystyczne i rzemieślnicze prezentowane na targach przez obu partnerów projektu, cieszyły się ogromnym zainteresowaniem. Polscy uczestnicy wydarzenia mogli zapoznać się z rzemiosłem, edukacją i zwyczajami litewskimi, a naszym gościom odrobinę przybliżyliśmy dziedzictwo kulturowe naszego regionu. Teraz zapraszamy do odwiedzenia Sakiai w dniach 25-26 września podczas Święta Chleba.

Fot. facebook.com/sakiai.budry

Informacje o wydarzeniach dostępne są na profilu fb/W drodze kultury i rzemiosła - Sakiai-Budry.
rs

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5