Stary młyn dostanie drugie życie

2021-06-25 18:15:32 (ost. akt: 2021-06-25 18:23:01)

Autor zdjęcia: arch. Gmina Budry

Gmina Budry remontuje niewykorzystywany od prawie pół wieku młyn, którego wciąż żywa jest historia, a starsi mieszkańcy pamiętają, jak mielili tam zboże z okolicznych pól na mąkę do piekarni czy na chleb dla własnej rodziny.
Gmina Budry wspólnie z Muzeum Zanavykai na Litwie rozpoczęła realizację projektu „W drodze kultury i rzemiosła Sakiai – Budry”. W ramach współpracy z litewskim partnerem odrestaurowany zostanie m.in. stary młyn w Budrach. Od lat 80. ubiegłego wieku obiekt czekał na drugie życie, a gmina Budry na okazję by pozyskać środki na jego rewitalizację. Wreszcie udało się zrealizować to przedsięwzięcie.

Fot. arch. Gmina Budry

– W naszej gminie żywe są wciąż wspomnienia o starym młynie, w którym mielono zboże z okolicznych pól – mówi Józef Markiewicz, wójt gminy Budry – Ostatnim użytkownikiem młyna był GS Samopomoc Chłopska w Węgorzewie. Z młyna korzystali okoliczni rolnicy, ale też było tu mielone zboże na cele produkcyjne do piekarni. Od ponad czterdziestu lat obiekt nie był użytkowany. Gdy pojawiła się możliwość rewitalizacji młyna, skorzystaliśmy z niej. Możemy młyn wyremontować i pozostawić go naszym wnukom i prawnukom oraz kolejnym pokoleniom mieszkańców gminy Budry, żeby mogli zobaczyć, jak kiedyś wyglądała produkcja mąki.

Fot. arch. Gmina Budry

Budynek i zabytkowe maszyny zostały cyfrowo zarchiwizowane, dzięki skanowaniu 3D. Na budynku młyna planowe jest również wyświetlanie animacji tzw. mappingu, która będzie pokazywać, jak wyglądała prac młyna.

Fot. arch. Gmina Budry


– Prace remontowe młyna są na bardzo zaawansowanym etapie – informuje Anna Kowalewska, zastępca wójta gminy Budry, koordynator projektu. – Zamierzamy udostępnić obiekt obiektu do zwiedzania wiosną przyszłego roku. Aktualnie trwa tam wymiana okien, remont elewacji. W młynie przygotowywane są cztery pracownie edukacyjne: rzemiosł dawnych, czyli warsztat ceramiczny, spichlerz mazurskich smaków - pracownia chleba, sala wykładowa oraz wystawiennicza.
Przez nowe okna świat zaczyna nabierać nowych barw i wyłaniają się pamiątki z dawnych lat, jak polskie gazety czy niemieckie rachunki.

Fot. arch. Gmina Budry

Poza rewitalizacją młyna w Budrach oznakowane zostaną 3 trasy rowerowe z budową punktów odpoczynku . Wspólne z Muzeum Zanavykai na Litwie realizowane będą takie przedsięwzięcia jak opracowanie programów edukacyjnych uwzględniających techniki rzemiosła w obu krajach, organizacja warsztatów rękodzielniczych, opracowanie i wyznaczenie szlaku turystycznego Budry – Sakiai w oparciu o dziedzictwo kulturowe, wymiana młodzieży,

Projekt realizowany jest w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Litwa-Polska 2014-2020.
Renata Szczepanik2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5