Odkryte tunele w Mamerkach rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy

2021-05-28 11:00:41 (ost. akt: 2021-05-29 08:27:57)

Autor zdjęcia: Arch. Muzeum w Mamerkach

Po dwuletniej przerwie wznowiono poszukiwania na terenie kompleksu poniemieckich bunkrów w Mamerkach. Badacze odkryli kilka zejść do systemu kanałów technicznych, do których do tej pory nikt nie zaglądał. To największe jak na razie odkrycie w Mamerkach.
Bunkry w Mamerkach koło Węgorzewa wykorzystywane były przez nazistów w czasie II wojny światowej. Znajdowała się tu Kwatera Główna Niemieckich Wojsk Lądowych. Obiekty zajmują obszar ok. 200 ha. Tak duży teren na pewno skrywa jeszcze wiele niespodzianek, które rozpalają wyobraźnię poszukiwaczy, historyków i wszystkich zainteresowanych historią II wojny światowej.

— Po dwóch latach przerwy wznowiliśmy poszukiwania, w ich kontynuacji przeszkodziła nam pandemia koronawirusa. W czerwcu wracamy do pracy w terenie — zapowiada Barłomiej Plebańczyk z Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach.

Dwa lata temu na terenie kompleksu odnaleziono niewidoczny właz do studzienki, do której nikt nie zaglądał od czasu zakończenia wojny. Wyzwaniem było podniesienie ważącej ok. 100 kg płyty, pod którą, jak zakładano, mogły znajdować się dokumenty, ceramika lub nawet dzieła sztuki ukryte przez nazistowskich oficerów stacjonujących w Mamerkach. Niestety tym razem sensacyjnego odkrycia nie było. Pod płytą znajdowała się studzienka kanalizacyjna zasypana piachem. Wewnątrz nie znaleziono żadnych przedmiotów.

Teraz dzięki użyciu profesjonalnego georadaru odnaleziono miejsca, na które (mimo wielokrotnych poszukiwań) nie natrafiono od kilkudziesięciu lat.

— Mamy specjalistyczny georadar do wykrywania betonowych konstrukcji i za jego pomocą odkryliśmy pięć wejść do podziemnych tuneli technicznych. Jak dotychczas, jest to największe odkrycie na terenie Mamerek. Wygląda na to, że odkryta sieć tuneli ma co najmniej 50 m długości, a może więcej. Musimy sprawdzić, co tam jest — mówi Barłomiej Plebańczyk.

Kanały te stanowią część nieznanego dotychczas systemu podziemnych korytarzy, który wymaga dokładnej penetracji. Mogą być idealnym miejscem do ukrycia skarbów, które tak bardzo interesują muzealników z Mamerek.

Fot. Arch. Muzeum w Mamerkach

Otwarcie i zejście do podziemnych tuneli planowane jest na drugą połowę czerwca. Do tego czasu Muzeum w Mamerkach planuje przygotować formalne opinie prawne, niezbędne do przeprowadzenia tej operacji. Prowadzone są też rozmowy ze studiami filmowymi, które mogą być zainteresowane udokumentowaniem tych poszukiwań. Aby uniknąć nalotu poszukiwaczy skarbów, miejsca odkryć zostały zamaskowane.

Jak zapowiada Bartłomiej Plebańczyk, niewykluczone, że po zbadaniu tunele zostaną one udostępnione turystom. Oczywiście w porozumieniu z Lasami Państwowymi, na terenie których się znajdują.

Fot. Arch. Muzeum w Mamerkach

BUNKRY W MAMERKACH

Obecne Muzeum II Wojny Światowej w Mamerkach funkcjonuje na terenie byłej Kwatery Głównej Wojsk Lądowych Wehrmachtu. W latach 1940-1944 na obszarze ok. 200 ha, zbudowano 250 obiektów, w tym 30 schronów żelbetowych, które zachowały się do naszych czasów. Schrony zostały opuszczone przez wojska Wehrmachtu w 1945 roku. W związku z tym wciąż jeszcze gdzieś mogą się znajdować militaria, naczynia, czy dokumenty pozostawione przez uciekających żołnierzy. Optymiści zakładają, że właśnie w Mamerkach mogła zostać ukryta Bursztynowa Komnata.
Na terenie kwatery Wehrmachtu na Mazurach w czasie II wojny światowej stacjonowało ok. 1,5 tys. żołnierzy, w tym generałów i oficerów, jednak po ich obecności pozostało bardzo niewiele "pamiątek". Muzealnicy są przekonani, że kolejne poszukiwania doprowadzą do ich odkrycia.
Muzeum w Mamerkach można zwiedzać od godziny 10 do 18.

KTKomentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stanisław Justyński #3067542 30 maj 2021 20:59

    kochani wielbiciele tajemnic wszelakich i pasjonaci historii- skoro jesteście znawcami historii to powinniście wiedzieć że nie ma takiego narodu na Świecie jak naziści? Proszę nie powtarzać narzucanych nam co rusz nowych wytycznych w jaki sposób mamy określać Niemców! a pro po II Wojnę wygrali komuniści? czy Rosjanie? Pozdrawiam

    Ocena komentarza: warty uwagi (23) odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5