Gdy zawyje syrena ważne są współpraca i zaufanie

2021-03-26 07:32:29 (ost. akt: 2021-03-26 07:47:51)

Autor zdjęcia: OSP Budry

Druhny i druhowie z Ochotniczych Straży Pożarnych to przyjaciele, których łączy jeden cel - bezinteresowna pomoc potrzebującym.
Obecnie na terenie powiatu węgorzewskiego działa 10 ochotniczych straży pożarnych. 4 Są włączone do Krajowego Sytemu Ratowniczo-Gaśniczego.

Każda OSP działa na postawie ustawy o stowarzyszeniach, co zobowiązuje nas do wyboru spośród członków OSP-zarządu.
W skład zarządu OSP Budry wchodzi 5 osób, 3 kobiety i 2 mężczyzn. Mam tę przyjemność reprezentować swoją OSP jako Prezes. Zostałam wybrana na stanowisko w 2019r. i na terenie powiatu węgorzewskiego jestem jedyną kobietą prezesem.
OSP Budry skupia 25 członków. 19 osób posiada uprawnienia do uczestniczenia w akcjach ratowniczo-gaśniczych, a 12 posiada tytuł ratownika KPP.

Fot. OSP Budry

Ochotnicze straże takie jak nasza to takie Małe Ojczyzny- skupiają przyjaciół, znajomych, sąsiadów, nieraz całe rodziny. Podczas pracy przy działaniach jest ważna współpraca i zaufanie. Dzięki temu, że każdy z Nas zna się od najmłodszych lat łatwiej jest nam współpracować.

Fot. OSP Budry


Cały czas jesteśmy w gotowości, a gdy zawyje syrena rzucamy wszystko, biegniemy do remizy, aby pomóc drugiej osobie. Robimy to bezinteresownie z chęci pomocy.
Moim zdaniem wartości, które są przekazywane w straży (m.in. bezinteresowna pomoc drugiej osobie) przekazywane są z pokolenia na pokolenie w domu i właśnie w straży możemy je rozwijać.

Fot. OSP Budry

Strażacy oprócz działań ratowniczo-gaśniczych prowadzą Młodzieżowa Drużynę Pożarniczą, Kobiecą Drużynę Pożarniczą, biorą udział w festynach na terenie gminy Budry oraz edukują mieszkańców z zakresu pierwszej pomocy przedmedycznej.
W 2018r. Kobieca Drużyna Pożarnicza OSP Budry zajęła 1 miejsce w plebiscycie Gazety Olsztyńskiej na Najpopularniejszą Kobiecą Drużynę Pożarniczą województwa warmińsko-mazurskiego.

Fot. OSP Budry

Dzięki wygranej mogłyśmy wziąć udział w wojewódzkich obchodach Dnia Strażaka w Olsztynie. Podczas którego poznałyśmy kobiety udzielające się w strukturach straży z całego województwa. Mogłyśmy wymienić się pomysłami, Przemyśleniami i doświadczeniem. Odebrałyśmy z rąk marszałka województwa nagrodę w wysokości 3 tys zł, za które zostało zakupione umundurowanie dla kobiet, którego w tamtym czasie bardzo brakowało, a w budżecie gminy nie było na to środków. Mimo wyróżnienia i nagrody finansowej wszyscy przyznajemy zgodnie, że największa nagroda to satysfakcja z wykonywanej pracy i możliwość pomagania innym.

Katarzyna Bohun
Prezes OSP Budry.

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5