Uważajcie na oszustów internetowych. Węgorzewianin stracił ok. 4 tys. zł

2021-03-03 13:28:56(ost. akt: 2021-03-03 13:41:05)

Autor zdjęcia: Pixabay.com

Do funkcjonariuszy węgorzewskiej komendy zgłosił się mężczyzna, który stracił blisko 4 tys. złotych. 37-latek oferował do sprzedaży za pośrednictwem serwisu internetowego rękawiczki motocyklowe warte 80 zł. Oszuści podszyli się pod osoby kupujące na popularnej platformie sprzedażowej.
- Przestępcy wysyłają do sprzedających informację, że chcą zakupić dany towar i następnie przekazują link, dzięki któremu rzekomo będzie możliwe otrzymanie zapłaty za zbyty towar. Sprzedający musi tylko podać numer swojej karty, aby pieniądze mogły wpłynąć na konto. I tu właśnie jest haczyk. Oszuści wchodzą w posiadanie danych, które następnie umożliwiają im dokonywanie transakcji na szkodę sprzedającego - wyjaśnia mechanizm węgorzewska policja.

Do funkcjonariuszy węgorzewskiej komendy zgłosił się mężczyzna, który w bardzo podobny sposób stracił blisko 4 tys. złotych. 37-latek oferował do sprzedaży za pośrednictwem serwisu rękawiczki motocyklowe warte 80 zł. Poprzez aplikację skontaktowała się z nim osoba, która była zainteresowana kupnem wystawionego przedmiotu.

Rzekomy kupca poinformował sprzedającego, że już dokonał zakupu i nawet zapłacił za produkt. Mieszkaniec Węgorzewa, otrzymała link łudząco podobny do prawdziwej witryny. Następnie został poproszony o podanie numeru swojej karty płatniczej, na którą miały wpłynąć środki za zakupiony towar. Później został przekierowany na stronę swojego banku, gdzie musiał się zalogować, co uczynił. Już po chwili zauważył, że padł ofiarą oszustwa, ponieważ z jego konta ubyło blisko 4 tys. zł.

- Przestępcy zaangażowani w oszustwo są bardzo dobrze przygotowani. Przekazywane przez nich linki często przypominają odnośniki do prawdziwych stron, a różnice są prawie niedostrzegalne. By być bardziej wiarygodnymi wykorzystują także znaki firmowe platform sprzedażowych, ale też firm świadczących usługi pocztowe i kurierskie. Dlatego za każdym razem powinniśmy dokładnie weryfikować strony internetowe, z których korzystamy - przypomina policja. - Nie powinno się klikać w linki otrzymane od nieznanych osób. Jednak najgorszym błędem jest przekazywanie danych takich jak login i hasło do bankowości internetowej, czy właśnie informacji zapisanych na karcie płatniczej. Wówczas oszuści bez problemu mogą wejść w posiadanie naszych pieniędzy, których odzyskanie jest bardzo trudne.
Źródło: KPP Węgorzewo

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5