Brakuje stomatologów. Czas oczekiwania na protezę minimum 12 lat.
2021-02-09 10:36:31(ost. akt: 2021-02-09 10:45:06)
Emeryci z Węgorzewa muszą 12 lat czekać na protezę, która mają szansę zamówić nie w swoim mieście, tylko u stomatologa w Pozezdrzu. Mogą też przeznaczyć swoje dwie lub trzy emerytury i odwiedzić gabinet protetyczny prywatnie. Tych w Węgorzewie nie brakuje.
Mieszkańcy Węgorzewa skarżą się na brak w mieście stomatologa protetyka, który wykona im protezę w ramach umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia. Najbliższy gabinet jest w Pozezdrzu, gdzie nawet kilkanaście lat trzeba czekać na protezę.
– Karygodne jest to, co dzieje się w Węgorzewie z lekarzami – alarmuje pan Marek z Węgorzewa. – Rozumiem, żeby chociaż jeden lekarz był w mieście dla starszych ludzi. Nie ma żądnego stomatologa ani protetyka, który wykona protezę w ramach Narodowego Funduszu Zdrowia. Najbliżej jest w Pozezdrzu, ale tam muszę czekać dwanaście lat na protezę. Wszyscy przyjmują tylko prywatnie, bo im się nie opłaca na fundusz. Co mają zrobić osoby z najniższą emeryturą, co dostają po osiemset złotych? Taka proteza kosztuje około dwóch tysięcy. A do lekarza trzeba też dojechać. To są duże koszty, na których biednych emerytów nie stać. O tych ludzi trzeba się martwić. Ale jakoś nikt się nimi nie przejmuje i nie myśli o nich.
Jeszcze w ubiegłym roku w Węgorzewie można było zamówić protezę. Dwóch lekarzy protetyków przyjmowało pacjentów na NFZ. Teraz nie ma żadnego. Zadaniem samorządu jest zaspokajanie potrzeb mieszkańców w ramach zadań własnych gminy. W szczególności obejmują one sprawy związane z ochroną zdrowia.
– Należy jednak podkreślić, iż to lekarze podpisują umowy z Narodowym Funduszem Zdrowia i właśnie ramach kontraktu z NFZ świadczą usługi – informuje Krzysztof Kołaszewski, Burmistrz Węgorzewa. – W związku z tym samorząd gminy nie posiada instrumentów prawnych, dzięki którym mógłby zapewnić mieszkańcom dostęp do lekarzy w ramach NFZ, ponieważ to od nich samych zależy, w jakim miejscu będą świadczyli usługi. Obecnie borykamy się również z problemem braku lekarzy specjalistów z zakresu ginekologii oraz endokrynologii. Nasze działania polegają na zachęcaniu lekarzy specjalistów do udzielania świadczeń zdrowotnych na terenie gminy Węgorzewo.
Jak twierdzi burmistrz Kołaszewski, samorząd gwarantuje lekarzom atrakcyjne warunki współpracy, m.in. najem na preferencyjnych warunkach pomieszczeń mieszczących się w obiekcie Starostwa Powiatowego w Węgorzewie czy mieszkanie służbowe. Jak się okazuje większego zainteresowania wśród medyków nie ma.
– Staramy się w różny sposób dbać o zdrowie mieszkańców, czego przykładem jest również realizacja przez gminę Węgorzewo projektu „Rehabilitacja medyczna schorzeń kręgosłupa i narządów ruchu wśród mieszkańców Gminy Węgorzewo” – wyjaśnia burmistrz Kołaszewski. – Zadania realizowane w ramach projektu to głównie działania terapeutyczne – rehabilitacja medyczna, aktywizacja ruchowa i edukacja zdrowotna. Mając na względzie dobro naszych mieszkańców, pracujemy także nad powołaniem Rady Seniorów, która będzie organem doradczym burmistrza.
Jak widać dostęp do lekarzy specjalistów nie zależy od oferty i zachęty węgorzewskiego samorządu. To medycy ostatecznie decydują, gdzie otworzą swoje gabinety i jakie umowy podpiszą z NFZ. A seniorów przybywa. Podobnie też jak ich potrzeb.
– Jeśli chodzi o potrzeby seniorów, realizujemy je między innymi za pośrednictwem Miejsko-Gminnego Ośrodka Pomocy Społecznej – dodaje Krzysztof Kołaszewski. – Na początku 2020 r. otworzyliśmy Klub Senior Plus działający przy Miejsko-Gminnym Ośrodku Pomocy Społecznej, który jest odpowiedzią gminy na rosnące potrzeby osób starszych. Głównym celem było stworzenie seniorom miejsca i warunków do spotkań, w trakcie których mogą ciekawie spędzić czas, zaspokoić potrzeby psychofizyczne i edukacyjne.
Renata Szczepanik
Komentarze (0) pokaż wszystkie komentarze w serwisie
Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.
Zaloguj się lub wejdź przez