Artyści z Grup Igrek i Zet nie próżnują

2021-02-05 11:48:52(ost. akt: 2021-02-05 11:52:57)

Autor zdjęcia: arch.WCK

Jak Powstała Grupa Igrek? A także Grupa Zet? O amatorach artystach i ich twórczości mówi Ewa Roch, instruktorka malarstwa w Węgorzewskim Centrum Kultury.
Kobieta z wyjątkową artystyczną duszą i ogromną pasją, którą dzieli się z innymi. Od ponad dwudziestu lat przekazuje bakcyla swoim uczestnikom zachęcając mieszkańców powiatu węgorzewskiego do realizacji swych marzeń.

– Kiedy zostałam zatrudniona w Domu Kultury w 1999 r, zgłosiło się do mnie kilka osób dorosłych, które do tej pory spotykały się w celu nauki szkicowania – mówi Ewa Roch, instruktor w Węgorzewskim Centrum Kultury. – Postanowiłam wzbogacić ich warsztat o umiejętności malowania, układania kwiatów, robienia stroików okolicznościowych, a także z czasem wikliniarstwa. Po wprowadzeniu techniki malarstwa olejnego, okazało się, że właśnie ta technika zdominowała pracę grupy. Przy okazji pierwszej wystawy w 2000 roku, padło pytanie jak się nazywa grupa? Otwierający ją powiedział to Grupa Igrek i tak zostało.

Obrazek w tresci

Jak przyznaje artystka, przez 20 lat działalności grupy jej skład ulegał wielokrotnie zmianie, ale generalnie większość uczestników stanowiły kobiety. Obecnie w Grupie Igrek działają: Agnieszka Grunwald, Anna Piskorz, Anna Nikorowska, Elżbieta Wincławska, Iwona Subocz, Krystyna Jarosz, Emilia Budzyńska, Renata Dmochowska, Ewa Downarowicz-Woźniak, Jolanta Barniak, Bożena Zagórny, Agnieszka Jagielska, Elżbieta Użyńska, Katarzyna Chędel. Spotkania odbywają się dwa razy w tygodniu po trzy godziny. W tym czasie artyści amatorzy tworzą z pasją wyjątkowe dzieła, które zachwycają widzów wielu wernisaży.

Obrazek w tresci

– Wszystkie prace, które powstają w pracowni są prezentowane na wystawach okolicznościowych, związanych głównie z koncertami – dodaje Ewa Roch. – Kilkakrotnie były również organizowane w Giżycku, Budrach, Pozezdrzu, gdzie spotkały się z bardzo sympatycznym odbiorem, a równocześnie chęcią dołączenia do grupy. Niestety w związku z ograniczoną przestrzenią pracowni, nie mogę przyjąć nowych uczestników, powstała więc druga Grupa Zet licząca już czternaście osób.

W 2020 roku wydany został kalendarz z obrazami uczestniczek, kolejny taki planowany jest na 2022 rok, ponieważ wzbudził bardzo duże zainteresowanie. Miniony rok, pandemiczny, zmusił instruktorów Węgorzewskiego Centrum Kultury do innej pracy, która w dużej mierze prowadzona jest przez konsultacje internetowe.

– Tak też narodził się pomysł pokazania malarstwa w mediach społecznościowych – mówi Ewa Roch. – Pomysł okazał się trafiony. Naszą twórczość zobaczyło kilkanaście tysięcy ludzi i nie tylko mieszkańców naszych terenów. Jeżeli sytuacja nam pozwoli, to w ramach obchodów Dni Węgorzewa oraz obchodów 450 lecia naszego miasta Węgorzewa, planujemy ogromną wystawę plenerową liczącą kilkaset obrazów.

Bogaty dorobek Grupy Igrek wzbogacony o dzieła Grupy Zet będzie można zobaczyć wkrótce na żywo, podczas jednego z plenerów.
rs


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5