Niemiecki minister z marszałkiem o pałacu w Sztynorcie

2019-10-22 12:00:00(ost. akt: 2019-10-22 19:24:03)

Autor zdjęcia: FB/Gustaw Marek Brzezin

Minister Bernd Fabritius, pełnomocnik rządu RFN ds. Mniejszości Narodowych i Przesiedleńców spotkał się z marszałkiem województwa Gustawem Markiem Brzezinem. Jednym z tematów, jakie zostały poruszone podczas spotkania była kwestia rewitalizacji zabytkowego pałacu w Sztynorcie.
— Warmia i Mazury pod względem historycznym są regionem wyjątkowym — mówił podczas poniedziałkowego spotkania marszałek Brzezin. — Splatały się tu losy wielu narodów i grup etnicznych, pozostawiając po sobie unikatowe połączenie kulturowe, o które dziś musimy dbać wspólnie.

Znaczną uwagę poświęcono kwestii przyszłości pałacu w Sztynorcie, dawnej siedziby rodu Lehndorffów. Budynek, będący pod opieką Polsko-Niemieckiej Fundacji Ochrony Zabytków Kultury, po wielu latach doczekał się wsparcia. W ubiegłym roku Bundestag zdecydował o przekazaniu kwoty 500 tys. euro na rewitalizację obiektu. To niejedyne środki, w oparciu o które pałac zmienia swe oblicze – fundacja otrzymała 150 tys. zł od Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz 20 tys. zł od warmińsko-mazurskiego konserwatora zabytków.

O wyjątkowej historii obiektu nie trzeba nikogo przekonywać. W trakcie prowadzonych niedawno prac konserwatorskich odkryto jego kolejną tajemnicę - alegoryczne XVII-wieczne malowidło, przedstawiające m.in. herby Lehndorffów i Doenhoffów. Podczas swojej pierwszej wizyty w regionie, minister Bernd Fabritius w imieniu rządu federalnego wyraził wolę dalszego, wymiernego wsparcia działań przywracających pałacowi dawny blask.
(mat.prasowe)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5