Wyjadą (z) nowymi karetkami

2019-09-20 07:12:00(ost. akt: 2019-09-20 07:26:52)
Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Zdjęcie jest tylko ilustracją do tekstu

Autor zdjęcia: Kamil Foryś

Do naszego województwa trafi 9 nowych karetek o łącznej wartości 3,6 mln zł. Ministerstwo Zdrowia przekazało także ponad 600 tys. zł. na doposażenie oddziału hematologi dziecięcej w Olsztynie — powiedział wojewoda Artur Chojecki.
Ministerstwo Zdrowia rozpoczęło realizację ogólnopolskiego „Programu wymiany ambulansów”, dzięki któremu do stacji pogotowia ratunkowego w całym kraju trafi 200 nowoczesnych karetek. Ich zakup pozwoli na zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów oraz przyczyni się do poprawy warunków pracy zespołów ratownictwa medycznego.

Z obecnie realizowanego programu skorzystają mieszkańcy wszystkich województw. Kwota dofinansowania to 400 tys. zł na karetkę, a budżet programu w 2019 roku wyniesie prawie 80 mln zł. — Staramy się wymieniać najstarsze, najbardziej wyeksploatowane ambulansy.

W województwie warmińsko-mazurskim przeznaczonych do wymiany jest dziewięć ambulansów z Lidzbarka Warmińskiego, Pasymia, Dobrego Miasta, Bartoszyc, Węgorzewa, Bani Mazurskich, Orzysza, Morąga i Zalewa.

Wyposażenie zespołów ratownictwa medycznego w nowoczesne karetki jest niezbędne do udzielania natychmiastowej pomocy — mówi Sławomir Gadomski, wiceminister zdrowia. — Przyjmuje się, że wymiana ambulansu powinna następować co pięć lat. Tym programem chcemy wyrównać zaniedbania wieloletnie, ponieważ wiek jednej trzeciej karetek w Polsce przekracza 6 lat. Karetki są mocno wyeksploatowane, z przebiegami rzędu kilkuset tysięcy kilometrów. Mamy nadzieję, że 200 nowych karetek dla Polski poprawi bezpieczeństwo pacjentów — dodaje.
— To naprawdę bardzo potrzebny program i bardzo oczekiwany przez samorządy.

Nie było wcześniej takiej sytuacji, żeby ministerstwo dokładało te środki. Co roku z oszczędności w budżecie wojewody staraliśmy się kupić lub dofinansować w znacznym stopniu dwie-trzy, czasami cztery karetki, ale takie kompleksowe podejście, to znakomity pomysł i duże wsparcie. Zwłaszcza, że jest to sprzęt, który jest intensywnie eksploatowany — powiedział Artur Chojecki, wojewoda warmińsko-mazurski. — Gdyby była możliwość kontynuowania tego programu w następnych latach, pozwoliłoby to zapewnić większe bezpieczeństwo mieszkańców regionu — dodaje.

W Urzędzie Wojewódzkim w Olsztynie wiceminister zdrowia Sławomir Gadomski podpisał promesy na dofinansowanie dwóch karetek dla naszego regionu. Beneficjentami byli dyrektorzy szpitali ze Szczytna i Lidzbarka Warmińskiego.

— Potrzeby są ogromne, a środków finansowych brakuje. System świadczeń zdrowotnych bardzo szybko się rozwija, ciągle pędzimy za światowym poziomem udzielania świadczeń. Dlatego każde dofinansowanie do sprzętu medycznego, do inwestycji, są nam niezmiernie potrzebne — powiedziała Agnieszka Lasowa, dyrektor Zespołu Opieki Zdrowotnej w Lidzbarku Warmińskim.


To jednak nie koniec dobrych informacji. Wiceminister Gadomski przekazał także środki w wysokości ponad 600 tys. złotych na doposażenie oddziału hemato-onkologicznego Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.

— Pieniądze są bardzo potrzebne, a sprzęt jeszcze bardziej. Środki, które otrzymaliśmy, pozwolą na zakup nowoczesnego aparatu USG oraz trzech cyfrowych, bardzo nowoczesnych mikroskopów do diagnostyki genetycznej chorób nowotworowych u dzieci — mówi dr n.med. Krystyna Piskorz-Ogórek, dyrektor Wojewódzkiego Specjalistycznego Szpitala Dziecięcego w Olsztynie.
Wiceminister zapowiedział także, że w najbliższym czasie w Olsztynie zostaną podpisane kolejne umowy w ramach narodowego programu zwalczania chorób nowotworowych.

„Program wymiany ambulansów” stanowi kolejny etap reformy systemu ratownictwa medycznego, którego pierwsza faza zakończyła się 1 kwietnia 2019 roku uruchomieniem Państwowego Ratownictwa Medycznego. Już w zeszłym roku Ministerstwo Zdrowia zrealizowało akcję „Wspieramy SOR-y”, w ramach której przekazano do 100 oddziałów ratunkowych w całym kraju nowy sprzęt niezbędny do ratowania życia.


Milena Siemiątkowska


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (18) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. długi #2794717 | 82.177.*.* 23 wrz 2019 09:49

  Przedwyborcze ochłapy...zobaczycie, co będzie po wyborach jak wam z kieszeni pieniądze zaczyna wyciągać za porąbane obietnice !!!!!!

  odpowiedz na ten komentarz

 2. Jan #2794420 | 83.9.*.* 22 wrz 2019 10:05

  To ,że góra kłamie to standart, ale ,że dół w to wierzy to tragedia

  odpowiedz na ten komentarz

 3. pis #2793925 | 185.138.*.* 20 wrz 2019 17:58

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Czekali do wyborów, żeby z przytupem pokazać co mogą zrobić za nie swoje pieniądze. Tylko dlaczego tak późno. Ratownicy jeżdżąc złomem narażali życie własne i cudze.

 4. j. #2793826 | 83.9.*.* 20 wrz 2019 14:16

  Komentarz nisko oceniony. Kliknij aby przeczytać. Pisowskie trolle są tak aktywne że chyba podwyżkę im Jaro dał... Minusują komentarze niewygodne a plusują klakierskie...

 5. Tuba PO #2793724 | 83.6.*.* 20 wrz 2019 11:12

  A przecież " piniędzy ni ma i nie będzie " a tu proszę i na nowe karetki wystarczyło. A za naszych rządów starczało tylko dla Gawłowskiego, Nojmana, Brejzów czy innych Burych

  Ocena komentarza: warty uwagi (13) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (2)

  Pokaż wszystkie komentarze (18)
  2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5