Szymon Kuczyński uhonorowany "Kolosem 2019"

2019-03-29 12:00:00(ost. akt: 2019-03-29 14:27:14)

Autor zdjęcia: Daria Pawęda

Szymon Kuczyński, który okrążył kulę ziemską na najmniejszym jachcie – rodem z węgorzewskiej stoczni – został uhonorowany prestiżową nagrodą – Kolosem. Żeglarz nie kryje zadowolenia i tym razem planuje start w regatach.
Podczas tegorocznej gali przyznania Kolosów, w kategorii „żeglarstwo” swojego drugiego Kolosa zdobył Szymon Kuczyński, „konsekwentnie przesuwający granice tego, czego można dokonać na 6,5-metrowym jachcie”. Jak poinformowali organizatorzy tego wydarzenia, statuetkę otrzymał za samotne opłynięcie świata bez zawijania do portów na „Atlantic Puffin”.
— Jego wyczyn przejdzie do historii nie tylko polskiego, ale i światowego żeglarstwa, bowiem „Atlantic Puffin” to najmniejszy jacht, który opłynął świat w rejsie non stop wokół tzw. Wielkich Przylądków: Dobrej Nadziei, Leeuwin i Hornu — argumentowali.

Przypomnijmy, Szymon wypłynął z Plymouth 19 sierpnia 2017 roku i ruszył, by okrążyć Ziemię w rejsie non-stop dookoła trzech wielkich przylądków. W październiku jego jacht „Atlantic Puffin” wpłynął na wody Oceanu Południowego, na którym pozostał przez 128 dni. Były to najzimniejsze dni żeglugi, wielokrotnie w padającym śniegu przy temperaturze nawet poniżej 5°C.

29 października 2017 polski żeglarz minął Przylądek Dobrej Nadziei, a 5 grudnia 2017 australijski Przylądek Leeuwin. Na początku lutego 2018 roku „Atlantic Puffin” wpłynął w Cieśninę Drake’a, wyprzedzając planowany harmonogram rejsu o prawie miesiąc. Gonił go duży układ niskiego ciśnienia. O warunkach, w których mijał 4 lutego Przylądek Horn żeglarz mówił tak: „W ostatnich trzech dniach miałem dwa sztormy. Ten pod Hornem 9B i 6-7 metrowa fal. Ostatnie tygodnie były ciężkie. Wiatry silne i sztormowe. Bardzo zimno. W kabinie 2-5°C. Opady śniegu i deszczu”.

„Atlantic Puffin” dość szybko minął Równikową Strefę Cisz i powrócił na półkulę północną w kwietniu 2018 roku. Ostatni odcinek trasy rejsu był dla Szymona dużym wyzwaniem. Po kilku miesiącach wrócił w strefę wód o wyższej temperaturze, w której prędkość żeglugi uciążliwie spowalniały pływające kolonie wodorostów oraz porastanie dna jachtu.

Jacht przeciął linię mety na falochronie w Plymouth 17 maja 2018 roku. Tam na Szymona czekała rodzina, przyjaciele oraz kibice i przedstawiciele rodzimej stoczni Northman z Węgorzewa. Na ostatnich milach rejsu Szymon podsumował swoją wyprawę: "Czuję się świetnie, a spotkanie znajomych twarzy i dobre jedzenie, które mam nadzieję czeka tam na mnie na lądzie dodatkowo poprawiają humor i tak już doskonały. Zrealizowałem od początku do końca swoje zamierzenie. Mimo błędów jakie popełniłem. Ten rejs tak jak poprzednie potwierdzi mi, że kłopoty na pokładzie to zazwyczaj konsekwencja małych błędów i zaniedbań ludzkich. Na szczęście udało mi się im podołać. To była świetna zabawa i fantastyczna przygoda! Chcę jeszcze!

— Kolos to dla mnie bardzo ważna nagroda — przyznaje Szymon Kuczyński. — To chyba najważniejsza nagroda w Polsce. Mimo że wydaje się, że nie jest to nagroda strickte żeglarska, to jednak tak jest. Przyznają ją znane żeglarskie osobistości m.in Krystyna Chojnowska Liskiewicz i Dominik Bac. Do tego nie jest wyróżnieniem, które zauważa tylko dość hermetyczne środowisko wodniackie, ale też audytorium największego w Europie festiwalu podróżniczego. To są różni ludzie, rożnych pasji. Ale dzięki Kolosom żeglarstwo trafia do przysłowiowego Kowalskiego. Kolosy mają moc.

Żeglarz nie zamierza spocząć na laurach, i już planuje kolejny projekt. Tym razem jednak nie będzie to wyprawa, tylko start w transatlantyckich regatach samotników Mini Transat w 2021 roku.
— Są to regaty na bardzo małych, 6,50 m długości, ale niezwykle szybkich regatowych łódkach — wyjaśnia. — To najliczniejsza transoceaniczna impreza samotnicza na świecie. Co dwa lata ponad 80 żeglarzy staje we Francji na starcie tyego niezwykłego i prestiżowego wyścigu.
(raz)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5