Zalegający śnieg na dachu? Nieodśnieżone auto? Za to grozi mandat!

2019-01-11 12:00:00(ost. akt: 2019-01-11 12:27:48)
W związku z opadami śniegu Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji przypomina właścicielom i zarządcom nieruchomości o konieczności odśnieżania dachów i usuwania z nich lodowych sopli.
Odśnieżanie dachu i usuwanie sopli należy do obowiązków właściciela bądź zarządcy nieruchomości. Przypomina o tym Ministerstwo Spraw Wewnętrznych i Administracji. Szczególną uwagę należy zwrócić na obiekty wielkopowierzchniowe, m.in. hipermarkety, hale targowe i sportowe oraz magazyny. MSWiA ostrzega, że właściciel bądź zarządca, który nie wywiąże się z obowiązku odśnieżania dachu może zostać ukarany mandatem. Można również wprowadzić natychmiastowy zakaz użytkowania obiektu.

Przypominamy, że zalegający śnieg może być wielkim zagrożeniem dla życia i zdrowia. W 2006 roku to właśnie nadmiar śniegu spowodował zawalenie się dachu hali Międzynarodowych Targów Katowickich. W momencie katastrofy w budynku przebywało 700 osób. 65 z nich zginęło, a blisko 150 zostało rannych. Jeden metr kwadratowy śniegu o grubości 15 cm może ważyć 50 kg.

— Należy pamiętać, że mokry śnieg jest cięższy od białego puchu. Śnieg zalegający na dachach może stać się przyczyną tragedii, zwłaszcza, gdy pozostaje nieusunięty z płaskich dachów i dachów w dużych centrach handlowych — poinformował rzecznik państwowej straży pożarnej Paweł Frątczak.

Dodatkowo administratorzy budynków o powierzchni przekraczającej 2 tys. m kw. oraz innych obiektów budowlanych o powierzchni dachu przekraczającej 1 tys. m kw. mają obowiązek przeprowadzenia dwa razy w ciągu roku kontroli stanu technicznego swoich obiektów.

Zima to także czas, kiedy kierowcy muszą zwrócić szczególną uwagę na przygotowanie pojazdu do drogi. Mundurowi zwracają szczególną uwagę na samochody z zalegającym śniegiem i zaszronionymi szybami.
— Często kierowcy, którym nie wystarczyło czasu na zeskrobanie lodu, poruszają się z wydrapaną szczeliną, dzięki której cokolwiek widzą - taka jazda może mieć tragiczne skutki — przestrzegają policjanci. — Za takie zaniedbanie grozi mandat karny do 500 zł.
(red)


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5