Bezdomne zwierzęta liczą na naszą pomoc!

2019-01-03 12:00:00(ost. akt: 2019-01-03 13:19:58)
Spadki temperatur są trudne nie tylko dla ludzi. Ciężko znoszą je także bezdomne zwierzęta. Nasza pomoc może ocalić ich życie.
— Nadeszła zima. Wierny stróż naszego domu, nawet jeśli ma gęstą sierść, też cierpi w mrozy — mówi inspektorka węgorzewskiego oddziału TOZ-u Justyna Chrząszcz. — Zwykła drewniana buda nie gwarantuje, że nasz pies przeżyje nagły spadek temperatury. Niskie temperatury są równie niebezpiecznie dla człowieka jak i dla zwierzęcia.

Policja, straż miejska i organizacje zajmujące się przestrzeganiem praw zwierząt codziennie zasypywane są sygnałami o pozostawionych na pastwę losu psach i kotach w całej Polsce. Zwierzęta umierają na zapalenia płuc, z odmrożeń czy po prostu z głodu i pragnienia. Najgorzej wiedzie się psiakom na wsiach i ogródkach działkowych.

— Powszechnie panuje przekonanie, że pies ma grube futro, a pod nim tłuszcz i nic mu się nie stanie — dodaje inspektorka. — Nieliczni zabierają psy na mroźne dni do domu. Nie zapominajmy, że zwierze, to nie rzecz, to istota żywa, której należy się opieka.

Pies to największy przyjaciel człowieka, patrzy z ufnością i miłością w oczy swojego opiekuna, niestety nie zawsze działa to w drugą stronę. Również koty dotkliwie odczuwają minusowe temperatury chowając się wszędzie, gdzie można się ogrzać. Nie przechodź obojętnie obok zwierząt, które w taką pogodę pozostawione są na pastwę losu – reaguj! Jak możesz pomóc? Zawiadom policję, straż miejską lub inspektorki TOZ-u. Twoja pomoc może uratować życie bezdomniaków!

Jak pomóc zwierzętom przetrwać mrozy?
• zapewnić swojemu psu ocieploną budę, możliwość ruchu, podawać ciepłą wodę do picia i ciepłą karmę.
• w przypadku bardzo niskich temperatur, szczególnie nocą, zabierać swoje zwierzęta do domu
• zwolnić zwierzę z łańcucha, zapewnić mu dużo ruchu, by nie dopuścić do wychłodzenia,
• dla psów żyjących w pomieszczeniach niewskazane są podczas mrozów długie spacery, nie pozostawiaj psów przy marketach, gdy robisz zakupy
• pomóc kotom przebywającym na działkach (umożliwienie im schronienia i dokarmianie)
• podczas mrozów zwierzęta gospodarskie powinny przebywać w pomieszczeniach zamkniętych i dostawać wysokoenergetyczną paszę
(red)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5