Jedz zdrowo i trzymaj formę ponad normę!

2018-10-05 10:00:00(ost. akt: 2018-10-05 10:11:58)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Za nami już XII edycja ogólnopolskiego programu edukacyjnego "Trzymaj Formę!". Akcja miała na celu promowanie aktywnego i zdrowego stylu życia oraz walkę z szerzącą się otyłością.
Program edukacyjny „Trzymaj Formę!” to inicjatywa propagująca zdrowy styl życia wśród uczniów klas V-VIII oraz młodzieży z klas III gimnazjum.
— Celem programu jest edukacja w zakresie trwałego kształtowania prozdrowotnych nawyków wśród młodzieży szkolnej poprzez promocję zasad aktywnego stylu życia i zbilansowanej diety, w oparciu o odpowiedzialność indywidualną i wolny wybór jednostki — tłumaczy Dorota Kozian z Powiatowej Stacji Sanitarno–Epidemiologicznej w Węgorzewie. — Działania programowe kierowane są nie tylko do uczniów, ale i rodziców, ponieważ to oni wywierają decydujący wpływ na wzorce zachowań swoich dzieci.

W powiecie węgorzewskim XII edycję programu „Trzymaj Formę !”realizowało 7 szkół podstawowych oraz 1 gimnazjum. Uczestniczyło w nim łącznie 551 uczniów oraz 128 rodziców. W działaniach uczestniczyła również Powiatowa Stacja Sanitarno-Epidemiologiczna Węgorzewie, która organizowała zajęcia edukacyjne, szkolenia, stoiska informacyjno- edukacyjne oraz konkurs fotograficzny „Wiem, co kupuję – zdrowia nie psuję”.
— Realizacja tego typu programów jest szczególnie ważna, ponieważ w ostatnich dwudziestu latach liczba osób zmagających się z nadwagą i otyłością potroiła się — dodaje Dorota Kozian. — W Polsce ponad 60% mężczyzn i niemalże 50 % kobiet boryka się z nadmiarem tkanki tłuszczowej. Jak wynika z najnowszej edycji Światowego Indeksu Bezpieczeństwa Żywnościowego (Global Food Security Index) pod względem liczby osób otyłych Polska zajmuje 6. miejsce w Europie.

Statystyki porażają, jednak najbardziej niepokoją doniesienia o permanentnym wzroście wskaźnika otyłych dzieci i młodzieży. Jeszcze dwie dekady temu odsetek dzieci z nadwagą i otyłością w wieku szkolnym wynosił w Polsce ok. 9%. Obecnie otyłość dotyczy już 22% uczniów szkół podstawowych i gimnazjalnych. Zgodnie z danymi Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) w Europie w ciągu ostatnich dwóch dziesięcioleci częstość występowania otyłości potroiła się. Patronat honorowy nad realizacją ogólnopolskiego programu „Trzymaj Formę!” objął: Minister Zdrowia, Minister Sportu i Turystyki, Minister Edukacji Narodowej oraz Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi.
(mk)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5