Wybierasz się na grzyby? Nie zapomnij o tych zasadach!

2018-09-27 13:00:33(ost. akt: 2018-09-27 13:18:41)

Autor zdjęcia: Monika Kacprzak

Wrzesień jest miesiącem w którym nie brakuje amatorów grzybobrania. Policjanci przypominają, by idąc do lasu zadbać o bezpieczny powrót. Nie wszyscy znają lasy, do których się udają. Często wybierają się tam w pojedynkę przeceniając swój zmysł orientacji w terenie.
Grzybobranie jest dobrą okazją na spędzenie czasu w lesie, ale i w takich sytuacjach nie możemy zapominać o własnym bezpieczeństwie. Podczas zbierania grzybów łatwo bowiem stracić orientację w terenie i najzwyczajniej się zgubić.
Węgorzewscy policjanci apelują do osób wychodzących na grzybobranie o rozsądek. Apel ten dotyczy również najbliższych, którzy mają obowiązek sprawowania właściwej opieki nad osobami w podeszłym wieku.
— Starajmy się robić wszystko, by osoby takie nie wchodziły do lasu bez odpowiedniego nadzoru — mówi st. asp. Grażyna Magiera, rzecznik prasowy Komendy Powiatowej Policji w Węgorzewie. — Starsze osoby często tracą orientację w terenie i nie potrafią znaleźć drogi powrotnej do domu.

Aby wyprawy do lasu były bezpieczne należy pamiętać o kilku podstawowych zasadach:

• nie wybierajmy się na grzyby zbyt późno, gdyż zmrok może spowodować utratę orientacji w terenie.
• nie należy chodzić do lasu w pojedynkę, najlepiej zabrać ze sobą kogoś, kto zna teren.
• pamiętajmy o odblaskach, dzięki którym będziemy widoczni, jasnym i odpowiednim do pory roku i pogody stroju
• należy ocenić realnie swoje możliwości i czas, jaki mamy zamiar spędzić w lesie.
pamiętajmy, że jeśli nie znamy terenu, nie oddalajmy się zbyt daleko od miejsca, z którego wyruszyliśmy.
• bardzo ważne, aby zabrać ze sobą telefon komórkowy z naładowaną baterią i w przypadku zgubienia się, natychmiast zgłosić ten fakt Policji.
• dokładnie określmy rodzinie do jakiego lasu się wybieramy, i w którym kierunku będziemy zmierzać
• jeżeli w grzybobraniu biorą udział dzieci lub osoby starsze, nie można tracić ich z pola widzenia. Chwila nieuwagi może zakończyć się dla nich zagubieniem.
• starajmy się nie pozostawiać przedmiotów wartościowych w pojazdach, którymi przyjeżdżamy do lasu, mogą one stać się łatwym łupem dla złodziei, a szkody mogą być większe niż strata skradzionego sprzętu.
• przestrzegajmy przepisów, które zabraniają wjazdu do lasu. Parkujmy tylko w miejscach wyznaczonych.
(red, źródło: KPP w Węgorzewie)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5