Zapowiada się gorąca (wyborcza) jesień

2018-09-02 12:00:00(ost. akt: 2018-09-02 12:40:20)

Autor zdjęcia: GO

W wyborach samorządowych oprócz rad gmin, wójtów i burmistrzów, wybierzemy przedstawicieli do sejmiku wojewódzkiego. W regionie szykuje się wyrównane starcie, choć sondaże pokazują, że przewagę mają kandydaci Koalicji Obywatelskiej.
Zbliżające się wybory samorządowe będą pierwszym od 2015 roku miarodajnym badaniem, jak wyglądają nastroje polityczne wśród wyborców. I chociaż do rad gmin i miast, czy też powiatów startować będzie wiele lokalnych komitetów wyborczych (niekoniecznie związanych z ogólnopolskimi partiami), to głosowanie do sejmików już będzie odzwierciedlać to, na jakie ugrupowania zasiadające w sejmie i senacie stawiają Polacy. Stąd nasza sonda, w której zapytaliśmy o to, kto wygra wybory do sejmiku województwa warmińsko-mazurskiego. Udział w niej wzięli Czytelnicy z 17 powiatów, w tym i węgorzewskiego. Większości mieszkańców regionu wskazało zwycięstwo Koalicji Obywatelskiej. Natomiast nasz powiat, jako jeden z sześciu wskazał zwycięstwo Zjednoczonej Prawicy. Zobaczmy jak sytuacja przedstawia się w poszczególnych powiatach.

Kandydaci Platformy Obywatelskiej i Nowoczesnej największe szanse na wygraną mają w 11 powiatach. Koalicja największym poparciem cieszy się w Olsztynie i powiecie olsztyńskim. Na tę formację głosować chce ponad 60,5 procent Czytelników. Zjednoczona Prawica może liczyć na ponad 17 procent głosów, a Polskie Stronnictwo Ludowe na blisko 13 procent. Podobnie sytuacja wygląda w Elblągu. Koalicja może tam zebrać ponad 60 procent głosów, Prawica ponad 31,5 procent a PSL ponad 8 procent. W powiecie działdowskim kandydaci obecnej opozycji również mogą wygrać. Tam na KO swój głos chce oddać 60 procent uczestników sondy, a na ZP - ponad 27 procent. Ludowcy mogą zgarnąć blisko 13 procent. Koalicja w ankiecie wygrywa też powiecie giżyckim, ełckim, nidzickim, ostródzkim, bartoszyckim, lidzbarskim, kętrzyńskim i oleckim.

Zjednoczona Prawica może z kolei zwyciężyć w 6 powiatach, w tym w naszym. W powiecie piskim na ZP głos chce oddać ponad 50,5 procent Czytelników, na Koalicję ponad 43 procent a na PSL ponad 6 procent. W powiecie mrągowskim ZP może zgarnąć 44 procent głosów, KO blisko 40, a PSL ponad 16 procent. W powiecie braniewskim Prawicę popiera blisko 42,5 procent uczestników naszej ankiety, a Koalicję ponad 41,5 procent. Ludowcy cieszą się poparciem blisko 16 procent wyborców. Zjednoczona Prawica wygrywa też w powiece nowomiejskim, szczycieńskim i węgorzewskim. Z głosów oddanych w sondzie wynika, że w naszym powiecie zapowiada się ostre wyborcze starcie. Na przedstawicieli Zjednoczonej Prawicy w walce o miejsca w sejmiku Warmii i Mazur chce zagłosować ponad 48 procent Czytelników, a na Koalicję Obywatelską- ponad 42,5 procent. Polskie Stronnictwo Ludowe cieszy się poparciem blisko 9 procent.

Jeśli głosowanie zaplanowane na 21 października zakończyłoby się podobnymi wynikami, w oczy rzuca się jedna ciekawostka - niski wynik Polskiego Stronnictwa Ludowego w porównaniu z wyborami samorządowymi w roku 2014. Wtedy to Ludowcy zajęli najwięcej miejsc w sejmiku województwa, zdobywając blisko 160 tysięcy głosów. Druga była Platforma Obywatelska z poparciem 115 tysięcy osób, a trzecie Prawo i Sprawiedliwość, na które głos oddało ponad 80 tysięcy wyborców z Warmii i Mazur. Co też ciekawe, w wyborach samorządowych z 2015 roku, w okręgu nr 35, obejmującym powiaty od olsztyńskiego do ełckiego i oleckiego, w tym powiat węgorzewski, zwyciężyło Prawo i Sprawiedliwość, zdobywając blisko 30,5 procent głosów, Platforma Obywatelska była druga z 27 procentowym poparciem, a Kukiz'15 zgarnął blisko 9 procent głosów. Natomiast z okręgu nr 34, a więc obejmujący zachód województwa, PiS cieszył się poparciem 31,5 procent wyborców, PO 30 procentowym a Kukiz'15 zdobył 8 procent.
(raz)

Głosy oddane sondzie Węgorzewskiego Tygodnia:
Zjednoczona Prawica – 48 procent
Koalicja Obywatelska – 42,5 procent
Polskie Stronnictwo Ludowe – 9 procent


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. Stop Pisuaryzacji! #2571741 | 94.254.*.* 4 wrz 2018 12:16

    I co Kołaszek z Pisu startuje? No brawo...

    Ocena komentarza: poniżej poziomu (-9) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (4)

    2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5