Kolejni Terytorialsi wstępują w szeregi WOT

2018-06-08 14:06:26(ost. akt: 2018-06-08 14:14:59)

Autor zdjęcia: Materiały WOT

W sobotę ruszy kolejna tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Blisko 160 ochotników z naszego regionu rozpocznie szesnastodniowe szkolenie podstawowe w batalionie lekkiej piechoty w Morągu.
W tym samym czasie szkolenie rozpoczną Terytorialsi z Węgorzewa, Giżycka i okolic. Wszyscy spotkają się 24 czerwca na uroczystej przysiędze wojskowej w Olsztynie.

Czym jest „szesnastka”?
Podobnie jak podczas dotychczas realizowanych tego typu szkoleń, tak i teraz szesnastodniowe szkolenie podstawowe jest prowadzone w systemie ciągłym i skierowane jest do tych osób, które do tej pory nie miały do czynienia ze służbą wojskową.

Pierwszy dzień tzw. „szesnastki” to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Ochotnicy poddawani są tzw. „testowi wejściowemu” sprawności fizycznej i badaniu współczynników masy ciała. Wyniki tych testów i badań zostaną wykorzystane w dalszej służbie, głównie w celu doskonalenia sprawności fizycznej kandydatów.

Podczas 16 dni szkolenia największy nacisk położony będzie na naukę praktycznych umiejętności posługiwania się bronią, zasad zachowania na polu walki oraz przetrwania, pierwszej pomocy przedmedycznej czy też topografii. Priorytetem jest szkolenie ogniowe, w tym nauka bezpiecznego i efektywnego posługiwania się bronią – najnowocześniejszą polską konstrukcją – karabinkiem MSBS Grot. Podczas szkolenia ogniowego statystyczny Terytorials zużywa ok. 100 sztuk amunicji. Pierwsze 16 dni to podstawa, na której rozwijana jest dalsza wiedza wojskowa.

Zwieńczeniem „szesnastki” będzie uroczysta przysięga wojskowa
Zwieńczeniem szesnastodniowego szkolenia podstawowego będzie uroczysta przysięga żołnierzy pełniących terytorialną służbę wojskową. Uroczystość odbędzie się 24 czerwca br. w Olsztynie, na Placu Solidarności. Weźmie w niej udział blisko 300 Terytorialsów.

Składającym przysięgę towarzyszyć będą ich koledzy - rezerwiści, którzy od 26 maja br. równolegle realizują ośmiodniowe szkolenie wyrównawcze w Olsztynie i w Giżycku.
— Szesnastodniowe szkolenie podstawowe, czy też ośmiodniowe wyrównawcze jest przepustką do dalszego szkolenia Terytorialsów. W ciągu trzech lat moi żołnierze będą szkolić się minimum 124 dni po 12 godzin dziennie” — podkreśla dowódca 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygady Oborny Terytorialnej, płk Mirosław Bryś.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. 
(Monika Jabłońska, rzecznik WOT)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (4) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. szwej #2697678 | 176.221.*.* 14 mar 2019 16:38

  Artykuł / propaganda z 14.02.2019 r. https://radio5.com.pl/do-elku-wraca- wojsko/ Artykuł z 13.03.2019 r. https://radio5.com.pl/przyszlosc-wot -ow-pod-znakiem-zapytania/ LUDZIE, KTO KOGO ROBI W CH...A?

  odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. Kalkulacja #2613869 | 94.254.*.* 31 paź 2018 07:25

   Kupowanie głosów niepracujących z prowincji. Jeszcze bardziej będą blokować Węgorzewo przy wyjeździe po "pracy".

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2. bezmózgowie #2516055 | 83.17.*.* 9 cze 2018 12:34

   ciekawy jestem co z tego wyjdzie gdy naprawdę się zacznie, a taki Macierewicz jakie on ma pojęcie o byciu ministrem jak szyszko i inni tego typu ludzie..... ja się nie dziwie tym z peło że mają racje wydają grube miliony i brak sukcesów żeby nie zachód to Rosja już dawno by zrobiła z tym porządek, nie ma śmigłowców i zaraz nie będzie okrętów podwodnych terrytorjalsi będą hura masakrus korniki nas zjedzą jak to mówił szyszko tyle lat nikomu nic nie było szyszko przyszedł i kornik się zadomowił.

   Ocena komentarza: warty uwagi (8) odpowiedz na ten komentarz

  3. rozrzutnośc #2515977 | 212.244.*.* 9 cze 2018 09:48

   kolejne zmarnowane pieniądze

   Ocena komentarza: warty uwagi (7) odpowiedz na ten komentarz

  2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5