Od pobudki do capstrzyku – terytorialsi rozpoczynają szkolenia

2018-05-24 14:00:00(ost. akt: 2018-05-24 13:23:52)

Autor zdjęcia: Archiwum WOT

W sobotę, 26 maja ruszy kolejna tura naboru ochotników do terytorialnej służby wojskowej w 4 Warmińsko-Mazurskiej Brygadzie Obrony Terytorialnej. Tym razem, szkolenie rozpoczną ochotnicy z Giżycka, Węgorzewa, Gołdapi, Mrągowa i okolic.
W powiecie giżycki, gołdapskim, mrągowskim i węgorzewskim, jako pierwsi, swoje szkolenie rozpoczną rezerwiści. To ochotnicy, którzy ponownie przyjęli kartę powołania i wrócili do służby wojskowej jako żołnierze Wojsk Obrony Terytorialnej
— Liczymy na ich doświadczenie i determinację – podkreśla dowódca 4W-MBOT, płk Mirosław Bryś.

Żołnierze rezerwy, którzy odbyli czynną służbę i złożyli przysięgę, będą doskonalili się 
w realizacji zadań na ośmiodniowym szkoleniu wyrównawczym. Pierwszy dzień to wcielenie, umundurowanie i wyekwipowanie oraz sprawy ewidencyjne. Każdy dzień szkolenia wyrównawczego będzie wypełniony zajęciami od momentu pobudki do capstrzyku.

Terytorialsi z przeszkoleniem wojskowym, będą mogli przypomnieć sobie zasady udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej, musztry, taktyki i terenoznawstwa. Nowością dla nich będzie strzelanie z najnowocześniejszych polskich karabinków Grot, które są już na wyposażeniu 4W-MBOT. W tym zakresie przejdą intensywne szkolenie, które pozwoli wyrabiać prawidłowe nawyki i właściwe reakcje podczas posługiwania się bronią indywidualną.

Równolegle prowadzone będą szesnastodniowe szkolenia podstawowe dla osób, które nie mają przeszkolenia wojskowego. W tym szkoleniu mogą wziąć udział ochotnicy ze środowiska cywilnego, którzy spełniają wymagania ustawowe, takie jak wszyscy kandydaci na żołnierzy. Pierwsze „szesnastki” dla ochotników z powiatu giżyckiego, gołdapskiego, mrągowskiego i węgorzewskiego rozpoczną się w 9 czerwca br.

Ochotnicy ze szkolenia wyrównawczego spotkają się z żołnierzami szkolenia podstawowego na przysiędze, 24 czerwca br. w Olsztynie. Po przysiędze tworzone będą moduły kompanijne, złożone w połowie z rezerwistów, a w połowie z osób, które wcześniej z wojskiem nie miały do czynienia. W takich grupach ochotnicy WOT będą szkolili się przynajmniej dwa dni w miesiącu oraz - w ramach szkolenia zintegrowanego - przez 14 dni w roku. Specjaliści obsługujący bardziej skomplikowany sprzęt będą mieli więcej szkoleń.

Przygotowanie żołnierza terytorialnej służby wojskowej (TSW) do walki trwa trzy lata. Podzielone jest na trzy fazy, każda trwa 12 miesięcy. „W pierwszym roku skupiamy się na tym, by nauczyć Terytorialsa podstaw walki i przetrwania na polu walki” – dodał płk Bryś. Drugi rok służby to szkolenie specjalistyczne wynikające z przypisanej do żołnierza specjalności wojskowej. Trzeci etap przeznaczamy na zgrywanie żołnierza z plutonem, kompanią i batalionem. Łącznie jest to nie mniej niż 124 dni szkoleniowe w ciągu 3 lat. Po tym czasie żołnierz jak i jego pododdział otrzyma certyfikat gotowości do walki.

Jak zostać Terytorialsem?

Kandydat do WOT musi posiadać obywatelstwo polskie, mieć ukończone 18 lat, być zdrowy psychicznie i fizycznie. Nie może być karany oraz nie może pełnić innego rodzaju służby wojskowej. Wniosek o powołanie do TSW można pobrać ze strony internetowej www.terytorialsi.mil.pl. Witryna została zaprojektowana z myślą o kandydatach. Proces rekrutacji opisany jest prosto i czytelnie. Dzięki stronie www można też ustalić adres najbliższej Wojskowej Komendy Uzupełnień, która odpowiada za procedurę naboru. Ochotnicy, którzy chcieliby wstąpić do WOT mogą zgłaszać się do Wojskowej Komendy Uzupełnień w Giżycku, gdzie uzyskają informacje o warunkach służby w WOT, zasadach naboru czy też niezbędnych wymaganiach jakie musi spełnić kandydat do WOT.

4 Warmińsko-Mazurska Brygada Obrony Terytorialnej im. kpt. Gracjana Fróga ps. „Szczerbiec” została powołana w drugim etapie tworzenia Wojsk Obrony Terytorialnej. Jej stałym rejonem odpowiedzialności jest województwo warmińsko-mazurskie. W skład brygady wchodzi pięć batalionów lekkiej piechoty (blp): w Morągu, Braniewie, Giżycku, Ełku oraz Olsztynie. Brygadą dowodzi płk Mirosław Bryś.

Wojska Obrony Terytorialnej będą ściśle współdziałać z wojskami operacyjnymi. Misją WOT jest obrona i wspieranie lokalnych społeczności. Do głównych zadań w czasie pokoju będzie należało m.in. przeciwdziałanie i zwalczanie skutkom klęsk żywiołowych. W czasie wojny WOT będzie wspierać wojska operacyjne w strefie bezpośrednich działań bojowych, a poza nią będzie stanowić siłę wiodącą. 
(red)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (2) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

 1. gość #2510494 | 83.17.*.* 30 maj 2018 13:22

  patologia w siłę czy ktoś widział zarżniętego człowieka jak sie rozprawia specnaz w afganistanie z wrogiem?, polecam dla idiotów z terytorjalenej czy jak zwał dzieci w przedszkolu i macierewicz Boże uchroń Polskę od idiotów.....

  Ocena komentarza: poniżej poziomu (-1) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

  1. ot wojsko #2507319 | 212.244.*.* 24 maj 2018 19:54

   Harcerzyki z kijkiem w lesie

   Ocena komentarza: warty uwagi (3) odpowiedz na ten komentarz pokaż odpowiedzi (1)

   2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5