Powiat węgorzewski w czołówce zachorowań na boreliozę

2018-05-20 10:00:00(ost. akt: 2018-05-20 11:00:12)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Kiedy my korzystamy z uroków natury, kleszcze korzystają z okazji i upatrują w nas swoich żywicieli. Borelioza i kleszczowe zapalenie mózgu to w Polsce najczęściej wykrywane choroby przenoszone przez te niebezpieczne pajęczaki.
Prognozy dla naszego regionu nie napawają optymizmem, województwo warmińsko-mazurskie ma wysoki wskaźnik zapadalności na choroby odkleszczowe.
— Problemem województwa warmińsko-mazurskiego, z uwagi na endemiczne występowanie zakażonych kleszczy, jest wysoki współczynnik zapadalności na boreliozę (prawie dwukrotnie wyższy niż w kraju) i kleszczowe zapalenie mózgu (prawie sześciokrotnie wyższy niż w kraju) — informuje Małgorzata Dobrzańska kierownik Oddziału Epidemiologii Wojewódzkiej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Olsztynie.

W 2017 roku najwyższy wskaźnik zapadalności na boreliozę wystąpił w powiatach: Węgorzewo – 211,3; Szczytno – 186,2; Giżycko - 184,0; Ostróda – 168,0; Olecko – 159,1; Mrągowo – 154,6; Braniewo – 150,7. W ubiegłym roku odnotowano aż 904 przypadków boreliozy w naszym województwie. W całym kraju było ich prawie 14 tysięcy. Tylko w tym roku sanepid zanotował już 160 zachorowań w naszym regionie.

Borelioza z Lyme zwana też krętkowicą kleszczową, jest wieloukładową chorobą odzwierzęcą wywoływaną przez krętki z rodzaju Borrelia, która przenosi się na człowieka za pośrednictwem kleszczy. Krętki zasiedlają przewód pokarmowy kleszcza oraz jego gruczoły ślinowe. Nawet krótkie przebywanie kleszcza w skórze może się więc zakończyć zakażeniem. Borelioza nie jest jedyną chorobą przenoszoną przez kleszcze. Do najczęstszych chorób tego typu można zaliczyć babeszjozę, bartonellozę, anaplazmozę, gorączkę Q, tularemię, riketsjozę oraz kleszczowe zapalenie mózgu.
(mk)

Cały artykuł dostępny jest w aktualnym wydaniu "Węgorzewskiego Tygodnia" lub w e-wydaniu: CZYTAJ E-WYDANIE

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5