Wizja Mazurskiej Pętli rowerowej coraz bliżej

2018-05-19 08:00:00(ost. akt: 2018-05-19 09:03:14)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Na rowerach już niedługo będzie można pojechać z Węgorzewa do Giżycka czy do Mamerek. I dalej. W dodatku wygodnie i bezpiecznie. W regionie powstaną setki kilometrów nowych i odnowionych tras rowerowych oraz niezbędna infrastruktura.
Stowarzyszenie Wielkie jeziora Mazurskie 2020 opublikowało ogłoszenie o zamówieniu na wykonacie prac związanych z powstaniem części Mazurskiej Pętli Rowerowej. Planuje się budowę ponad 200 kilometrów szlaków rowerowych, które zadowolą niejednego aktywnego turystę.

— Dzięki realizacji przedsięwzięcia powstaną trasy rowerowe, więcej osób odwiedzi miejsca dziedzictwa kulturalnego i naturalnego oraz atrakcje turystyczne regionu — wyjaśnia Karol Syta, specjalista ds. realizacji i koordynacji projektów z biura Stowarzyszenia Wielkie Jeziora Mazurskie 2020. — Zostanie ponadto wprowadzone jednolite oznakowanie szlaku, ustawienie tablic informacyjnych, wyznaczenie i wybudowanie miejsc obsługi rowerzystów oraz punktów widokowych wraz z niezbędną infrastrukturą, oznakowanie miejsc cennych przyrodniczo.
Rozpisane zamówienie na wykonacie prac dotyczy trzech etapów całej inwestycji. Jeden z nich - etap I - Północno-wschodni Trakt Rowerowy Krainy Wielkich Jezior Mazurskich, obejmuje Węgorzewo i okolice.

Jak podali przedstawiciele stowarzyszenia, ta trasa rowerowa o długości około 120 kilometrów zostanie zlokalizowana w granicach administracyjnych gmin: Węgorzewo, Pozezdrze, Giżycko, Miasto Giżycko, Miłki. Będzie przebiegała przez miejscowości: Sterławki Małe – Doba – Radzieje – Przystań/Mamerki – Węgorzewo – Ogonki – Pozezdrze – Perkunowo – Giżycko – Wilkasy – Bogaczewo - Kanał Kula – Rydzewo – Marcinowa Wola. Dalsze etapy obejmować będą budowę tras na linii Orzysz, Pisz, Ruciane-Nida. Będzie przebiegał przez miejscowości Cierzpięty – Okartowo – Karwik – Pisz – Wiartel – Karwica - Krzyże – Ruciane-Nida – Iznota, oraz Mikołajki – Stare Sady – Jora Wielka –Notyst– Ryn/Pętla Mrągowska: Jora Wielka – Użranki – Kosewo – Mrągowo – Młynowo – Ryn - Orło.

Użytkownicy będą mogli liczyć też skorzystać z sieci Miejsca Obsługi Rowerzystów. Będą one składać się z wiaty, koszy na śmieci, elementów oznakowania i informacyjnych, parkingu dla rowerów oraz opcjonalnie z toalet.
— To bardzo dobra wiadomość, mam nadzieję, że wykonawca bez zwłoki zostanie wyłoniony i uda się trasy szybko zrealizować — mówi pan Marcin, mieszkaniec okolic Węgorzewa, miłośnik jazdy na rowerze. — Takie ścieżki przydarzą się nie tylko turystom, którzy wydaje się, że coraz częściej chcą zwiedzać kraj na rowerach. Ale pomocna będzie i mieszkańcom, którzy także chętnie dojeżdżają, na przykład do Węgorzewa z okolicznych miejscowości.

Szacowana wartość projektu to około 55 milionów złotych, przy dofinansowaniu z Unii Europejskiej w wysokości około 46,75 milionów złotych. Inwestycja planowo ma być zrealizowana w I kwartale 2020 roku.
(raz)Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij


2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5