Tysiąc drzew na stulecie odzyskania niepodległości

2018-05-11 11:00:00(ost. akt: 2018-05-11 12:08:03)
Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu ze Szkołą Podstawową w Pozezdrzu i Leśnictwem w Pozezdrzu zorganizowała akcję: "1000 drzew na 100-lecie Niepodległości". Dzięki wspólnej pracy, gmina Pozezdrze będzie jeszcze piękniejsza.
Obchody 100-lecia odzyskania niepodległości przez Polskę przybierają przeróżne formy, jednak wszystkim przyświeca jeden cel – uczczenie tej najważniejszej dla nas, Polaków daty. Gminna Biblioteka Publiczna w Pozezdrzu wspólnie ze Szkołą Podstawową w Pozezdrzu i Leśnictwem w Pozezdrzu również zorganizowała piękną akcję: "1000 drzew na 100-lecie Niepodległości". Dzięki wspólnej inicjatywnie oraz pracy, gmina Pozezdrze będzie jeszcze bardziej zielona.

— Tego historycznego czynu dokonała klasa VI a, a dokładniej dwudziestu chłopców i dziewcząt wraz z wychowawczynią, Bożeną Gawlicką i Agatą Andrzejczyk nauczycielem naszej szkoły — mówi Bronisław Fronckiewicz z Gminnej Biblioteki w Pozezdrzu.

Instruktażu, jak należy sadzić sadzonki drzewek iglastych przy użyciu sprzętu leśnego – kostura, jak zrobić dołek pod sadzonkę, posadzić drzewko i następnie umiejętnie zasklepić jamę udzielił leśniczy Zenon Pomian.
— Bardzo ważne jest zachowanie odpowiedniej odległości między sadzonkami w rzędzie – dla sosny jednorocznej wynosi ona 67 cm, co umożliwia utrzymanie gęstej więźby sosny — tłumaczy bibliotekarz. — Odległość między rzędami wynosi ok. 1,5 m. Drzewka młodzież sadziła w zaoranych na zrębie pasach. W każdym rzędzie ustawiły się pary, jedna osoba robiła kosturem dołek pod sadzonkę, a druga sadziła drzewko. Co dziesiąte stanowisko w rzędzie zostawało puste, gdyż będzie tam posadzony dąb szypułkowy. Niektóre ptaki oraz ssaki chętnie spożywają jego owoce i gromadzą je na zimę w różnych skrytkach i przyczyniają się do rozsiewania tych drzew.

Młodzież posadziła ponad 1000 sadzonek drzewek sosny, co potwierdził podleśniczy Paweł Kit z Leśnictwa Pozezdrze. Podsumował on także przebieg sadzenia lasu oraz przekazał ciekawostki na planszach poglądowych odnośnie gatunków drzew rosnących w naszym leśnictwie. To jednak nie koniec atrakcji. Spośród wszystkich uczestników wyłoniono parę, która najsprawniej sadziła młode drzewka. Bez względu na wyniki, wszyscy otrzymali gadżety z Nadleśnictwa w Kruklankach. Po ciężkiej pracy nie mogło zabraknąć ogniska z kiełbaskami. Uczestnicy dumnie wracali do szkoły z poczuciem dobrze wypełnionej misji.

— Wszystkim bardzo dziękujemy za tak wielkie zaangażowanie w sadzenie lasu — podsumowuje Bronisław Fronckiewicz. — Najbardziej oczywiście naszej młodzieży, Nadleśnictwu za merytoryczne i techniczne przygotowanie tego wydarzenia, nauczycielom i dyrekcji szkoły za poparcie całej akcji uczczenia niepodległości Polski. Nasz poprzedni las ma już 10 lat – sadziliśmy go z młodzieżą w 2008 roku w dolinie rzeki Sapiny. Dziś z dumą patrzymy na efekty naszej pracy.
(mk)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5