Trzymaj "Łapki na kierownicy"

2017-06-22 10:33:39(ost. akt: 2017-06-22 10:51:07)

Autor zdjęcia: KPP w Węgorzewie

14 czerwca ruszyła ogólnopolska kampania, której celem jest zwrócenie uwagi na zagrożenia, jakie niesie używanie telefonu komórkowego podczas jazdy. "Łapki na kierownicę" to nazwa akcji, w której braliśmy udział razem z węgorzewskimi policjantami.
We wtorek, w okolicach godz.11.00 razem z funkcjonariuszami wyruszyliśmy na akcję, podczas której policjanci zatrzymywali i informowali kierowców o ryzyku płynącym z prowadzenia auta w trakcie rozmowy telefonicznej. Policyjna akcja będzie trwała do 25 czerwca. Inicjatorem przedsięwzięcia jest Komenda Główna Policji oraz firma Neptis S.A., będaca operatorem komunikatora Yanosik. Głównym celem jest uświadomienie kierowcom oraz pasażerom pojazdów, jak zgubne w skutkach może być używanie telefonu podczas jazdy. Warto dodać, że każdy z kierowców, korzystający z Yanosika, który włączy aplikację otrzyma żartobliwy komunikat w formie graficznej i tekstowej przestrzegający przed korzystaniem z telefonu komórkowego podczas kierowania pojazdem.

Założeniem kampanii jest także dotarcie do świadomości pasażerów, którzy mogą wyręczyć kierowcę w odebraniu ważnego telefonu. Musimy pamiętać, że prawo o ruchu drogowym zabrania kierującemu pojazdem korzystania podczas jazdy z telefonu wymagającego trzymania słuchawki lub mikrofonu w ręku. Za naruszenie tego przepisu kierującemu grozi mandat w wysokości 200 złotych, a jego konto zasili 5 punktów karnych. Mimo wysokich kar wielu kierowców nie zmienia swojego nawyku. Widok kierowcy rozmawiającego przez telefon podczas prowadzenia auta, niestety wciąż jest powszechny. Tylko w 2016 roku na drogach warmińsko mazurskich policjanci ukarali za to wykroczenie 2100 kierujących, a w ciągu 5 miesięcy tego roku takich przypadków było prawie 1000.

Ciemna liczba tego typu wykroczeń z pewnością jest dużo większa i przewyższa liczbę ukaranych. Policja upomina, że korzystanie z telefonów, to nie tylko odbieranie rozmów, ale także wybieranie numerów, czy chociażby pisanie sms'ów. Takie zachowanie stwarza duże zagrożenie w ruchu drogowym, ponieważ kierowca nie koncentruje się w pełni na tym co dzieje się wokół niego, ma rozproszoną uwagę, nie trzyma pewnie kierownicy i trudno mu zmieniać biegi. W takich sytuacjach nie trudno o wypadek. Pamiętajmy o bezpieczeństwie własnym oraz innych uczestników ruchu drogowego!
(dp)

Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Komentarze (1) pokaż wszystkie komentarze w serwisie

Komentarze dostępne tylko dla zalogowanych użytkowników. Zaloguj się.

Zacznij od: najciekawszych najstarszych najnowszych

Zaloguj się lub wejdź przez FB

  1. e36 #2270916 | 46.170.*.* 22 cze 2017 14:28

    prawo zabrania trzymania tel w ręku czy zupełnie zakaz używania? co w sytuacji kiedy telefon jest przymocowany do uchwytu? czy wówczas zabronione jest np pisanie smsów? jak to prawo ma się do korzystania podczas jazdy z urządzeń np innych urządzeń jak nawigacja czy radio samochodowe, które podobnie jak telefony zmniejszają skupienie kierowcy?

    odpowiedz na ten komentarz

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5