Bezpieczne lato nad wodą

2017-06-16 09:55:19(ost. akt: 2017-06-16 10:46:49)

Autor zdjęcia: Samorządowe Przedszkole nr 2 im. Misia Uszatka

14 czerwca, dzięki uprzejmości Pracowników Stacji Ratowniczej MOPR Harsz/Skłodowo, przeprowadzony został pokaz „Bezpieczne lato nad wodą” dla starszych przedszkolaków z Samorządowego Przedszkola nr 2 im. Misia Uszatka. Pokaz oraz zajęcia praktyczne zorganizowane zostały przez ks. Rafała Chwałkowskiego – duszpasterza żeglarzy na Mazurach i Mazurskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, ratownika wodnego MOPR. Instruktarzu udzielili również Pan Adam Soczewka – Kierownik Stacji Ratowniczej MOPR Harsz/Skłodowo, który przypłynął do nas łodzią MOPR oraz ratownik Pan Albert Malicki.
Głównym celem pokazu było przekazanie dzieciom podstawowych umiejętności wzywania i udzielania pierwszej pomocy przedlekarskiej w nagłych wypadkach. Założeniem było również przygotowanie dzieci do aktywnego i bezpiecznego spędzania czasu wolnego, bezpiecznej kąpieli i wypoczynku nad wodą. Przedszkolaki dowiedziały się, że 1 czerwca tego roku rozpoczął się 14 sezon dyżurów Wodnych Karetek na szlaku Wielkich Jezior Mazurskich i będzie trwał do 30 września 2017 r.

Scenariusz zajęć zawierał rady, jak należy się zachować podczas spędzania czasu nad wodą, aby uniknąć niebezpiecznych sytuacji, zagrażających życiu lub zdrowiu, pokaz podstawowego sprzętu ratowniczego, a w części medycznej czynności związane z prowadzeniem podstawowych akcji reanimacyjnych. Dzieci dowiedziały się, że łodzie MOPR są wyposażone w specjalistyczny sprzęt do ratownictwa medycznego, jaki znajduje się w karetkach kołowych. Nie wiedziały dotychczas, że dodatkowe wyposażenie stanowi echosonda, radar oraz kamera termowizyjna. Usłyszały, że załoga karetki pełni 24-godzinne dyżury i, że kąpiel jest dozwolona jedynie na kąpieliskach strzeżonych przez ratowników wodnych.

Przedszkolaki przypomniały sobie numer alarmowy 112 , a także numer ratunkowy nad wodą 601-100-100. Duże wrażenie na dzieciach zrobił fantom, na którym uczyły się podstaw reanimacji. W pokazie bardzo chętnie brały udział wszystkie dzieci, które ostatecznie same z dużym zaangażowaniem wykonywały pozorowane akcje udzielania pierwszej pomocy. Ponadto dzieci wykazały się znajomością podstawowych zasad bezpieczniej kąpieli. Na zakończenie zajęć, dzieci w imieniu całej społeczności naszego przedszkola, pięknie podziękowały ratownikom za ciekawe, praktyczne zajęcia oraz za bohaterstwo i bezinteresowną pomoc niesioną potrzebującym w nagłych wypadkach.

Z okazji Dnia Ratownika WOPR i wspomnienia św. Piotra – patrona ratowników, obchodzonego 29 czerwca 2017 r., złożyliśmy najserdeczniejsze życzenia zdrowia i pomyślności naszym gościom. Wyrażamy uznanie za trud i poświęcenie oraz za ofiarność niesienia pomocy drugiemu człowiekowi. Dziękujemy!
(Przedszkole Misia Uszatka)


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

Ten tekst napisał dziennikarz obywatelski. Więcej tekstów tego autora przeczytacie państwo na jego profilu: przedszkolemisuszatek

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5