Wiosenne zwyczaje z Muzeum Kultury Ludowej

2017-03-15 11:48:47 (ost. akt: 2017-04-08 08:59:09)
Już 8 kwietnia (sobota) od godz. 10:00 z okazji 40. Święta Wiosny, w Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie odbędą się konkursy, warsztaty i występy. Ten dzień zapowiada się bardzo kolorowo i ludowo.
Na uczestników kiermaszu będą czekać palmy, pisanki, wycinanki, występy artystyczne, wystawy i inne atrakcje. Jak co roku odbędzie się również konkurs na Gaik i Marzankę. Celem konkursu jest zaangażowanie dzieci i młodzieży w przedsięwzięcie „ XL Święto Wiosny” poprzez wprowadzenie elementów rywalizacji grupowej w wykonywaniu rekwizytów: marzann i gaików.

Organizatorom zależy na wzbudzeniu zainteresowania dawnymi zwyczajami ludowymi związanymi z okresem wiosennym. Konkurs ponadto pobudza do twórczego potencjału i wyobraźni dzieci i młodzieży. Marzanna to kukła ze słomy o postaci kobiety, będąca symbolem zimy, śmierci, chorób i wszelkiego zła. Marzannę wynoszono w czwartą niedzielę Wielkiego Postu poza granice wsi, palono lub topiono. W niektórych regionach orszak dzieci niosących Marzannę obchodził z nią wszystkie domy we wsi. Marzannę nazywano też Śmiercichą, Moreną itp. Współcześnie zwyczaj ten przeniesiono na 21 marca, czyli pierwszy dzień kalendarzowej wiosny.

Gaik Zielony, zwany też Latem, Lateczkiem, Nowym Latkiem, Latorośkiem, Maikiem itp. to duża, zielona (często sosnowa) gałąź przybrana wstążkami, ozdobnymi wydmuszkami jaj, ozdobami z papieru itp. Wnoszono go do wsi i obchodzono z nim wszystkie domostwa. Zwykle czyniły to młode dziewczęta, za co otrzymywały od gospodyń jajka, słodkie bułki i drobne pieniądze. Często zwyczaj chodzenia z gaikiem odbywał się następnego dnia po wyniesieniu Marzanny. Gaik symbolizował nadchodzącą wiosnę, odradzającą się przyrodę i życie. Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie przynajmniej jednego z tych symboli (w każdej kategorii będą one oceniane osobno). Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy a zwycięzcy nagrody rzeczowe.

Regulamin Konkursu
Termin dostarczenia prac: 8 kwietnia 2017 r. do godz. 9.00.Warunkiem uczestnictwa w konkursie jest wykonanie przynajmniej jednego z tych symboli (w każdej kategorii będą one oceniane osobno). Wszyscy uczestnicy otrzymają dyplomy. Zwycięzcy otrzymają nagrody rzeczowe. Termin dostarczenia prac: 8 kwietnia 2017 r. do godz. 9.00, rozstrzygnięcie konkursu w czasie trwania imprezy „XL Święto Wiosny”, około godz. 12.00. Do każdego symbolu powinna być dołączona zamknięta koperta zawierająca nazwę grupy, ilość osób w grupie i adres. Organizatorzy proszą o zabranie prac po zakończeniu imprezy. Za pozostawione prace organizatorzy nie ponoszą odpowiedzialności.

Regulamin Kiermaszu

Zapraszamy do udziału w kiermaszu twórców i rzemieślników z terenu województwa warmińsko – mazurskiego oraz województw i państw ościennych, których wyroby mieszczą się w tradycji ludowej regionu, z którego wywodzą się zaproszeni twórcy. Wymagana jest bezwzględna zgodność sprzedawanych wyrobów ze zgłoszonym asortymentem. Łączenie wyrobów rękodzieła ludowego z innymi (np. importowanymi z Chin) jest zabronione. Preferowany asortyment: ozdoby świąteczne o tematyce wielkanocnej, dekoracje, stroiki, pamiątki, rękodzieło, art. papiernicze i z tworzyw naturalnych, wyroby ceramiczne, wyroby z drewna, wikliny, ozdobne obrusy, serwety. Osoby, które chciałyby wziąć udział w kiermaszu powinny przedstawić swoją ofertę. Do 1 kwietnia wystawcy mają czas na zgłoszenia.

Termin i miejsce: 8 kwietnia 2017 r. (sobota), od godziny 1000 , Park Etnograficzny nad Węgorapą przy Muzeum Kultury Ludowej, ul. Portowa 1. Informacje ogólne: Uczestnicy powinni wypełnić kartę zgłoszenia i odesłać ją na adres: Muzeum Kultury Ludowej, ul Portowa 1, 11-600 Węgorzewo, tel/fax 87/ 427 32 42 do 1 kwietnia 2017 roku. Zaproszonym twórcom, którzy przyślą zgłoszenie w terminie, organizatorzy zapewniają jedno bezpłatne stoisko.
Stoiska udostępniamy wystawcom w dniu imprezy od godz. 8.00.
(red)2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5