Opłatek i pierwsza gwiazdka czyli wigilijne tradycje

2016-12-23 13:12:20(ost. akt: 2016-12-23 13:37:27)

Autor zdjęcia: Pixabay

Wigilia Bożego Narodzenia to czas bardzo szczególny dla Polaków. Większość z nas jutrzejszy wieczór spędzi z rodziną przy wspólnym stole, śpiewając kolędy i kultywując Polską tradycję.
Do stołu wigilijnego zasiadamy, wtedy gdy na niebie pojawi się pierwsza gwiazdka. Symbolizuje ona Gwiazdę Betlejemską, która prowadziła pasterzy do żłóbka Jezusa. Przy stole siedzimy według starszeństwa . To stary zwyczaj mający zapewnić, że pożegnamy się z tym światem właśnie w takiej kolejności. Coraz częściej jednak odchodzi się od niego na rzecz bardziej "zachodniego" sposobu sadzania gości przy stole.

Pod obrus kładziemy oczywiście garść siana, a stół posypujemy lekko owsem .  Są to symbole ubóstwa, w jakim narodził się Zbawiciel. Pod każdym talerzem natomiast powinien znaleźć się pieniążek oraz łuska z karpia, które zapewnią szczęście i pomyślność finansową w nadchodzącym roku.

W Wigilię obowiązuje zasada uśmiechu. Powinniśmy być uśmiechnięci, unikać sporów i kłótni, utrzymać porządek w domu, odnosić się do swoich bliskich z życzliwością i szacunkiem. Dbamy też o swoje zdrowie, żeby nie zabrakło nam go w przyszłym roku!
(red)


2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5