Wszys­tko to ja­ko całość sta­nowi piękno...

2016-03-23 08:37:57(ost. akt: 2016-03-23 08:47:22)
Archiwum Gimnazjum w Węgorzewie

Archiwum Gimnazjum w Węgorzewie

W miniony piątek 18.03.2016 nasze Gimnazjum przypomniało, że piękno świata wynika z jego różnorodności. Stowarzyszenie Helwing we współpracy ze Stowarzyszeniem Wspólnota Kulturowa Borussia w ramach projektu "Bezpieczna różnorodność na Warmii i Mazurach" zorganizowało wieczór pod hasłem ,,Mazury łączą”.
Na to spotkanie przybyło wielu gości, m.in. przedstawiciele mniejszości narodowych, uczniowie gimnazjum oraz ich rodzice

Podczas tego niezwykłego wieczoru można było podziwiać kulturę i tradycje mieszkańców Mazur narodowości ukraińskiej oraz niemieckiej. Uczniowie szkoły zaprezentowali tańce, poezję, piosenki w języku ukraińskim i niemieckim jak również stroje tych kultur. Pan Jerzy Marek Łapo oraz Pani Krystyna Jarosz przypomnieli historię naszego regionu oraz przygotowali wystawę eksponatów związanych z Mazurami i Ukraińcami.

Ogromnym zainteresowaniem cieszyła się też wystawa poświęcona dwu wybitnym postaciom naszej ziemi: działaczowi mazurskiemu Kurtowi Obitzowi oraz ks. Adamowi Ślusarczykowi.

Natomiast Pani Marianna Putkowska przedstawiła niezwykle ciekawą prezentację multimedialną „Różni, ale razem”, w której omówiła pochodzenie mieszkańców Węgorzewa oraz dzieje przedstawicieli różnych kultur na Mazurach.

Muzyczno-taneczne urozmaicenie spotkania zapewniły występy Zespołu Tańca Ludowego „Czeremosz” oraz ukraińskiego trio „Orbij’’, przy których nogi rwały się do tańca, a ręce do klaskania. Oczywiście, znalazło się też coś dla ciała, czyli degustacja regionalnych potraw przygotowanych przez rodziców naszych uczniów.

Rozkoszą dla podniebienia były z pewnością pierogi, babka ziemniaczana czy inne przysmaki według starych rodzinnych przepisów.

Licznie zgromadzona publiczność miała również okazję sprawdzić swoją wiedzę na temat kultury naszego regionu podczas quizu przeprowadzonego przez Pana Dariusza Polonisa. Można było także podzielić się z innymi losami swoich rodzin czy refleksjami na temat poczucia więzi z Mazurami i zalet regionu.

Na zakończenie imprezy wszyscy zostali wzmocnieni potężną dawką kalorii w postaci tortu oraz świątecznego mazurka.

Wyrażamy nadzieję, iż to wieczorne spotkanie przypomniało, że Mazury łączą, a kulturowa różnorodność jest naszym największym bogactwem i źródłem zachwycającego piękna.

Koordynatorką projektu była Pani Iwona Stecyk, zaś spotkanie poprowadził Pan Dariusz Polonis.


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste. Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się informacją:

">kliknij

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5