Tradycyjne menu wigilijne

2016-01-04 23:22:35(ost. akt: 2016-01-04 23:30:43)

Autor zdjęcia: www.pixabay.com

Dania wigilijne to jedne z tych potraw, na które każdy z nas czeka cały rok. Aromatyczny barszcz, zupa grzybowa, pyszny śledź, wilgotny makowiec i pierogi z kapustą i grzybami przygotowywane na przeróżne sposoby. Świąteczne specjały smakują najbardziej w gronie kochanych i bliskich osób. Do tego wszystkiego choinka, śnieg (oby w tym roku nam dopisał) i wszystko to tworzy ten cudowny klimat świąt Bożego Narodzenia. Najprzyjemniejszą częścią wigilijnych tradycji dla wielu, jak nie dla znacznej większości stanowi przygotowywanie potraw. W razie, gdyby w wirze świątecznych przygotowań zawieruszyła się Wam książka kucharska, nadciągamy z pomocą i sprawdzonymi wigilijnymi przepisami.
Barszcz czerwony
Barszcz najlepiej przygotować minimum jeden dzień wcześniej, ze względu na to, że pozostawiony na noc "przejdzie" smakiem i aromatem.

Składniki: 3 średnie buraki, pęczek włoszczyzny, 3 liście laurowe, ziarna ziela angielskiego, sól, pieprz,
3 ząbki czosnku,1 łyżka suszonego majeranku, 2 łyżki soku z cytryny

Przygotowanie: Warzywa na bulion umyć i obrać. Następnie wrzucić do garnka wraz z liśćmi laurowymi, ziarnami ziela i pieprzu oraz ząbkami czosnku i majerankiem. Dodać obrane i przekrojone na pół buraki i gotować na małym ogniu pod przykryciem ok. 2 godzin. Doprawić do smaku solą i pieprzem oraz sokiem z cytryny. Chwilę pogotować. Zdjąć z ognia, nieco wystudzić i dodać startego na tarce surowego buraka, aby uzyskać piękny, czerwony kolor. Przed podaniem podgrzać, ale już nie gotować.

Zupa z suszonych grzybów

Składniki: włoszczyzna, 1 średnia cebula, 1 szklanka suszonych grzybów, 2 litry wody, 2 łyżki masła, 2 łyżki śmietany słodkiej 30%, 1 łyżeczka mąki pszennej, kostka rosołowa warzywna, liść laurowy, kilka ziarenek pieprzu, kilka ziarenek ziela angielskiego, sól, pieprz, natka pietruszki. Dodatkowo: makaron.

Przygotowanie: Suszone grzyby namoczyć w zimnej wodzie i zostawić na 3 godziny lub najlepiej na całą noc. Następnego dnia grzyby dobrze odsączyć i pokroić niezbyt drobno. Włoszczyznę i cebulę obrać, umyć i włożyć do garnka razem z grzybami. Zalać wszystko 2 litrami zimnej wody, włożyć listek laurowy, ziarenka ziela i pieprzu, dodać kostkę rosołową i masło. Zagotować i gotować na małym ogniu, aż grzyby będą miękkie (ok. 25-30 minut). Zupę doprawić do smaku solą i pieprzem. Wyjąć włoszczyznę i cebulę. Na końcu zagęścić zupę mąką, zabielić śmietaną i zagotować. Podawać z makaronem i posiekaną natką pietruszki.

Wigilijny kompot z suszu

Składniki: po garści suszonych śliwek, jabłek, gruszek, moreli, goździki, cukier (ok. 1 szklanka) lub miód (3-4 łyżki),1 cytryna umyta i sparzona, kawałek cynamonu

Przygotowanie: Owoce należy dokładnie opłukać, wrzucić do garnka, zalać wodą na tyle aby owoce były przykryte i pozostawić na noc aby napęczniały. Następnie z wody, w której moczyły się owoce należy odlać dwie szklanki. Dodać cukier lub miód, ugotować syrop z dodatkiem cynamonu, goździków i skórki cytrynowej. Tak przygotowany syrop wlewamy do owoców, pamiętając o usunięciu skórki z cytryny i mieszamy. Jeśli kompot jest zbyt słodki, dodajemy soku z cytryny lub przegotowanej wody. Kompot będzie jeszcze lepszy na drugi dzień. Można też dodać wcześniej sparzoną, pokrojoną w plasterki pomarańczę.

Karp tradycyjny

Składniki: 1,5-2 kg karpia, 50 g masła, 2 ząbki czosnku, 1 łyżka natki pietruszki, sok z 1/2 cytryny, sól morska

Przygotowanie: Karpia należy oczyścić z łusek, umyć pod bieżącą wodą i osuszyć. Następnie naciąć skórkę w kilku miejscach z obu stron. Czosnek obrać, rozetrzeć go z solą i dodać do miękkiego masła, połączyć składniki. Dorzucić przyprawy: natkę pietruszki, sól, pieprz, wlać sok z cytryny. Całość ponownie wymieszać do momentu uzyskania gładkiej masy. Następnie 3/4 farszu włożyć do wnętrza karpia a pozostałą część wetrzeć w skórę. Rybę należy umieścić w naczyniu żaroodpornym i zapiekać przez 30 minut bez przykrycia w piekarniku nagrzanym do 180 stopni. Jeżeli w tym czasie ryba zbyt mocno się przyrumieni, należy przykryć naczynie folia aluminiową.

Kutia

Składniki: 30 dag pszenicy (bez łusek), 20 dag maku, orzechy łuskane, rodzynki, miód

Przygotowanie: Pszenicę należy namoczyć dzień wcześniej i pozostawić na noc. Następnie po namoczeniu, gotować 4 godziny, aż będzie miękka. Odcedzić. Mak sparzyć i ugotować. Zemleć 2 razy. Wymieszać wszystkie składniki: ostudzoną pszenicę, mak, miód, rodzynki, posiekane orzechy.

Kluski z makiem

Składniki: 500 g makaronu łazanki, 500 g maku, 500 ml miodu, pół szklanki rodzynek, pół szklanki migdałów, smażona skórka pomarańczowa

Przygotowanie: Mak należy zalać gorącą wodą lub mlekiem i postawić na ogniu doprowadzając do wrzenia. Odstawić na ok. 12 godzin, po czym należy wylać na sito i dwukrotnie przepuścić przez maszynkę do mielenia. Na koniec Mieszamy z ugotowanym makaronem, miodem i bakaliami.

Pierogi z kapustą i grzybami

Składniki na ciasto: 1kg mąki, 400 ml gorącej wody, łyżka masła, szczypta soli, 1 jajko
Składniki na farsz: 750 g kiszonej kapusty, 20 g suszonych grzybów, 1 cebula, pieprz, sól, olej do smażenia

Przygotowanie: mąkę przesiać do miski, dodać sól, masło, jajko. Mieszać i stopniowo dodawać wodę. Zagniatać do do momentu, aż ciasto przestanie kleić się do rąk. Odstawić na 20 min. W tym czasie namoczyć grzyby w gorącej wodzie a kapustę opłukać pod bieżącą wodą a następnie zagotować do miękkości. Cebulę pokroić w drobną kostkę i zeszklić na patelni. Następnie odsączone grzyby drobno pokroić i dodać do cebuli. Doprawić do smaku solą i pieprzem i ponownie podsmażyć przez ok. 10 min.
Ciasto na pierogi rozwałkować, wyciąć kółka za pomocą szklanki. Na każdym położyć po łyżeczce farszu. Pierogi wrzucać do gotującej, lekko osolonej wody i gotować przez 3 minuty od czasu wypłynięcia. (pk)



2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5