Cenna kolekcja pocztówek trafiła do Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie

2015-08-14 11:02:29(ost. akt: 2015-08-14 17:37:58)
Kolekcja 450 widokówek i fotografii dawnego Węgorzewa i regionu trafiła do zbiorów węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej

Kolekcja 450 widokówek i fotografii dawnego Węgorzewa i regionu trafiła do zbiorów węgorzewskiego Muzeum Kultury Ludowej

Autor zdjęcia: Katarzyna Dżurko-Piasecka/MKL Węgorzewo

W Muzeum Kultury Ludowej w Węgorzewie doszło do historycznego spotkania z siedmioma członkami rodziny zmarłego Gerharda Fritza Kibbasa — kolekcjonera pocztówek Angerburga (Węgorzewa).
Rodzina wypełniła ostatnią wolę ojca i dziadka, i przekazała kolekcję 484 widokówek i fotografii dawnego Węgorzewa i regionu do zbiorów węgorzewskiego muzeum.

Kolekcję, za pośrednictwem Jerzego Marka Łapo, na ręce dyrektor Muzeum Marianny Kulikowskiej przekazały córki — Angelika Helga Röhl i Silvia Gertraud Vaughn (z domu Kibbas). W 1975 roku, zaraz po śmierci matki Gerharda Kibbasa, otrzymał on jej mały zbiór widokówek związanych z Angerburgiem. To było początkiem jego pasji i rosnącej kolekcji. Pierwsze odwiedziny rodzinnego miasta wypadły w roku 1990. Od tej pory Gerhard wraz z rodziną wiele razy odwiedzał Węgorzewo.

— Jest to pierwsza tak wielka i cenna kolekcja do zbiorów historycznych naszego muzeum — cieszy się Krystyna Jarosz, kustosz z działu archeologiczno-historycznego Muzeum Kultury Ludowej. — To brakujące ogniwo do zobrazowania historii naszego miasta i podstawa do naszej pracy historycznej. Kolekcja, która została nam przekazana, to dziedzictwo rodzinne, a także powrót do dzieciństwa autora, jego tęsknoty i wielka pasja. Moment przekazania zbioru był bardzo wzruszający.

Wiele osób pyta kiedy będzie można obejrzeć kolekcję, w końcu ten pokaźny zbiór to szansa na niezwykłą, sentymentalną podróż do dawnego Angerburga.
- W tej chwili analizujemy zamysł twórcy, staramy się zrozumieć jego wizję i zachować porządek z jakim tworzył swoją kolekcję. Bardzo ważne są dla nas również informacje o panu Kibbasie, które pozwolą zachować duszę całego zbioru. Chcemy rzetelnie i należytym szacunkiem opracować otrzymaną kolekcję. Informacje na temat wystawy na pewno pojawią się na stronie muzeum.

(Hannah Wadle, Krystyna Jarosz, mk)
Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5