XX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych w Węgorzewie

2015-06-26 19:15:41 (ost. akt: 2015-06-26 19:26:15)
Korowód uczestników festiwalu ulicami Węgorzewa

Korowód uczestników festiwalu ulicami Węgorzewa

Autor zdjęcia: Emilia Fedusio

Jedna z najpiękniejszych i najbarwniejszych międzynarodowych węgorzewskich imprez rozpoczęła się w piątek. Po korowodzie ulicami miasta na placu Wolności odbyło się uroczyste otwarcie festiwalu.
Dzielą ich tysiące kilometrów, mają różne doświadczenia, wychowują się w całkiem innych środowiskach. Łączy ich miłość do kultury, do folkloru, tańca i muzyki. I mimo różnic, znajdują wspólny język — język pojednania i pasji. Dlatego rozpoczynający się w piątek XX Międzynarodowy Festiwal Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych jest wydarzeniem wyjątkowym nie tylko ze względów artystycznych.

Przez trzy dni scena w sercu miasta będzie tętniła barwnym folklorem. Na jubileuszowym, XX Międzynarodowym Festiwalu Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych wystąpią znakomite zespoły: Raduga (Izmaił, Ukraina), Buńczuk (Białystok, Polska), Piniukai (Puńsk, Polska), Imedi (Gori, Gruzja), Suzirja (Odessa, Ukraina), Syberyjski Krakowiak (Abakan, Rosja), Dumka (Górowo Iławeckie, Polska), Nefes (Simferopol, Krym, Ukraina), Sto Uśmiechów (Wilno, Litwa) i oczywiście węgorzewski Czeremosz. Gościnnie na scenie wystąpią: Grodzieńskie Korunki (Grodno, Białoruś) i Barwinok (Kijów, Ukraina).

— Każdy znajdzie coś dla siebie: będzie folklor gruziński, litewski, Ukraińcy zobaczą dwa świetne ukraińskie zespoły, Polakom z pewnością wielu wzruszeń dostarczą występy Stu Uśmiechów z Wilna na Litwie i Syberyjskiego Krakowiaka z dalekiego Abakanu (Rosja) — mówi Wołodymyr Deneka, prezes Stowarzyszenia Integracji i Rozwoju Kulturalnego Mniejszości Narodowych w Polsce Czeremosz (organizator festiwalu). — Zespoły prezentują naprawdę wysoki poziom artystyczny, są mocne technicznie, mają piękne stroje… Rzadkością jest to, że małe miasta w Polsce (takie jak Węgorzewo) organizują tak duże festiwale, dlatego ogromnie cieszymy się, że to już dwudzieste spotkanie. Nasi goście zawsze podkreślają, że w Węgorzewie czują się jak w domu. Doceniają naszą gościnność i otwartość. Przez dwadzieścia lat na festiwalowej scenie wystąpiło ponad dwieście zespołów. Co najważniejsze, wszystkie z chęcią tu wracają. To chyba nasz największy sukces.

Plan imprezy
26 czerwca (piątek): 16.15 — korowód zespołów festiwalowych, 17.00 — uroczyste otwarcie festiwalu (plac Wolności), prezentacja zespołów festiwalowych • 27 czerwca (sobota): 17.00 — koncert zespołów festiwalowych (plac Wolności) • 28 czerwca (niedziela): 16.00 — koncert galowy, uroczyste zakończenie festiwalu, wręczenie nagród (plac Wolności)

Organizator festiwalu: Stowarzyszenie Integracji i Rozwoju Kulturalnego Mniejszości Narodowych w Polsce Czeremosz; współorganizator: Węgorzewskie Centrum Kultury

Patronat nad XX Międzynarodowym Festiwalem Dziecięcych i Młodzieżowych Zespołów Folklorystycznych Mniejszości Narodowych objęli: Marian Podziewski, Wojewoda Warmińsko-Mazurski oraz Andrij Deszczycia, Ambasador Pełnomocny i Nadzwyczajny Ukrainy w RP

Sponsorzy: Ministerstwo Spraw Zagranicznych, Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji, Urząd Marszałkowski Województwa Warmińsko-Mazurskiego, Senator RP Marek Konopka, Powiat Węgorzewski, Społem PSS, HDS Polska, Bank Spółdzielczy w Węgorzewie, Grzegorz Bukowski


Czytaj e-wydanie

Pochwal się tym, co robisz. Pochwal innych. Napisz, co Cię denerwuje. Po prostu stwórz swoją stronę na naszym serwisie. To bardzo proste.  Swoją stronę założysz klikając " Tutaj ". Szczegółowe informacje o tym czym jest profil i jak go stworzyć: Podziel się  informacją:

">kliknij
Problem z założeniem profilu? Potrzebujesz porady, jak napisać tekst? Napisz do mnie. Pomogę: Igor Hrywna
2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5