"Ostatnia mila" zależy od samorządowców?

2015-05-29 00:05:48(ost. akt: 2015-05-27 10:34:25)   Artykuł sponsorowany
Przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego rozpoczęli cykl spotkań z samorządowcami z regionu. Tematem spotkań jest omówienie założeń Planu Cyfrowego 2025 dla Warmii i Mazur w kontekście budowy sieci tzw. ostatniej mili. Przypomnijmy, że ostatnia mila to nitka prowadząca od głównej magistrali sieci internetu szerokopasmowego do poszczególnych odbiorców.
Dnia 20.05.2015 r. przedstawiciele powiatu węgorzewskiego, urzędów miast i gmin spotkali się w celu omówienia możliwości rozbudowy infrastruktury regionalnej sieci szerokopasmowej budowanej obecnie w województwie.

W ramach budowanej infrastruktury szerokopasmowej w powiecie węgorzewskim powstał 1 węzeł szkieletowy i 3 węzły dystrybucyjne w różnych miejscowościach. Dalsza budowa sieci ostatniej mili w powiecie węgorzewskim zależy od skutecznej współpracy radnych powiatu, miast i gmin z samorządem województwa. Współpracy umożliwiającej wspólne utrzymanie samorządowej sieci i obniżenie barier podatkowych dla lokalnych operatorów telekomunikacyjnych, którzy podejmą się budowy ostatniej mili - mówi Sylwia Jaskulska.

Gospodarze powiatu węgorzewskiego zdają sobie sprawę, że konieczne jest obniżenie opłat za zajęcie pasa drogowego dróg publicznych przez infrastrukturę "ostatniej mili" oraz podatków od nieruchomości. To przyczyni się do powodzenia inwestycji. - Rezygnacja z części wirtualnych wpływów do budżetów samorządów przełoży się w przyszłości na rozwój infrastruktury telekomunikacyjnej, na czym zyskają wszyscy - mówi Sylwia Jaskulska, członek zarządu województwa. Przedstawiciele samorządów akceptują założenia Planu
Cyfrowego, jednak uważają, że do podobnych działań trzeba przekonać jeszcze rady gmin i miast, a nie jest to takie proste.

W ramach projektu sieć szerokopasmowa Polski Wschodniej powstanie sieć szkieletowo-dystrybucyjna. Obecnie z zaplanowanych 2274 km sieci samorząd województwa wybudował już 93 proc. Jednak niezbędna jest budowa ostatniej mili sieci docierającej do użytkownika końcowego.

Obrazek w tresci


2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5