Protest rolników w Węgorzewie, Budrach i Pozezdrzu

2024-01-24 08:55:07(ost. akt: 2024-01-24 09:16:40)

Autor zdjęcia: Ewa Lubińska

Od godz. 12 do 14 w środę, 24 stycznia zaplanowane są protesty rolników. Odbywać się będą w całej Polsce, także w powiecie węgorzewskim.
W powiecie węgorzewskim protesty odbędą się następujących lokalizacjach:

1. Budry, aleja Wojska Polskiego - naprzeciwko ośrodka zdrowia - parking.
2. Pozezdrze - wyjazd z miejscowości Pozezdrze w stronę Giżycka - na placu po lewej stronie.
3. Węgorzewo - parking przy rynku.

- To protest ostrzegawczy — nie blokujemy dróg. Zatrzymujemy się w wskazanych miejscach z flagami i banerami na włączonych kogutach - przekazują rolnicy z powiatu węgorzewskiego.

Według "mapy protestów" zamieszczonej w mediach społecznościowych rolnicze protesty odbędą się również w Miłkach i Rynie w powiecie giżyckim.

24 stycznia protesty rolników odbędą się w całej Polsce. Sprzeciwiają się oni wprowadzaniu Zielonego Ładu i napływowi towarów z Ukrainy.

Tomasz Obszański z NSZZ Rolników Indywidualnych "Solidarność" przekazał PAP najważniejsze postulaty protestujących.

"Polskie rolnictwo niszczą Zielony Ład i ekoschematy, biurokratyczne procedury narzucane przez Unię Europejską. Dobija je zalew zboża i innych produktów spożywczych sprowadzanych bez cła z Ukrainy" - powiedział. "Brak nam handlu i przetwórstwa, bez których rolnictwo nie może być ekonomicznie opłacalne. Chodzi też o dopłaty do paliw rolniczych" - wyliczał.

W woj. warmińsko-mazurskim akcja protestacyjna zaplanowana jest w około 20 lokalizacjach. Olsztyńska GDDKiA poinformowała PAP, że związane z tym utrudnienia mogą występować na drogach krajowych: nr 16 w okolicy Sorkwit i Bagienic do ronda w Marcinkowie, S7 przy węźle Miłomłyn i w Rychnowie, dk nr 53 i 59 w Rozogach, dk 15 między Bratianem a Nowym Miastem Lubawskim oraz na dk 51 w Dobrym Mieście, gdzie protestujący mają przechodzić po przejściu dla pieszych.
KT, PAP

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5