Zarządzaj kontemW tym miejscu możesz zarządzać swoim kontem.

„Szlakiem szczycieńskich Pofajdoków”

Pomimo, że miesiąc marzec był bardzo kapryśny, a pogoda "w kratkę" to i tak obfitował w wiele niespodzianek, które przygotowało dzieciom grono pedagogiczne Miejskiego Przedszkola Nr 1 "Bajka" w Szczytnie. Udało nam się znaleźć kilka pogodnych dni, by wyruszyć szlakiem Pofajdoków i szczycieńskich zabytków.

Dzieci z grup starszych powędrowały w odleglejsze zakątki naszego miasta. Zainteresowała je stara budowla na ul. Konopnickiej. To chata mazurska zbudowana z drewna bez użycia gwoździ. I naprawdę się nie zawaliła, dziwiły się dzieci, przetrwała wiele, wiele lat. W środku chaty poznały rozkład pomieszczeń i ich wyposażenie. Największe zdumienie najmłodszych wywołało palenisko w kuchni. To chyba niemożliwe, aby palić ognisko w domu, by ugotować strawę. Przecież to bardzo niebezpieczne, łatwo wywołać pożar.
Ważnymi zabytkami w naszym mieście są ruiny zamku krzyżackiego, ratusz i muzeum. Muzealne eksponaty to pokłady wiedzy na temat życia dawnych Mazurów, ich pracy, codziennych zajęć, życia rodzinnego itp. W muzeum przedszkolaki uczestniczyły także
w warsztatach plastycznych. Ponieważ był to okres przedświąteczny, wykonały wielkanocnego zajączka z papieru.
Wszystkie wyprawy dzieci były dla nich prawdziwą lekcją historii o naszym mieście.
Przed świętami rozstrzygnęliśmy też konkurs na najciekawszą grę matematyczną „Matematyka na wesoło”. Dzieci wraz z rodzicami wykonały 26 gier planszowych m.in. o tematyce patriotycznej i przyrodniczej np. „Podróż po Polsce”, „Spacer w lesie”, „Wędkowanie”, „Radosne Słoneczniki uczą się matematyki”, „Licz z nami Tulipankami”. Każdy uczestnik konkursu otrzymał nagrody – statuetkę, dyplom i książkę „100 zabaw. Nauka przez zabawę”, a przedszkole wzbogaciło swoją bazę dydaktyczną. Podczas uroczystości dzieci rozegrały matematyczną grę planszową „Zamek Cyfr”.
Działania podejmowane przez pracowników przedszkola, dzieci i ich rodziców to efekt realizacji patriotycznego projektu edukacyjnego "Przedszkolaki dla Niepodległej".
Nasi sojusznicy nas w tym bardzo wspierają i służą pomocą.

Autor: Bożenna Duda
Artykuł został umieszczony przez naszego użytkownika na jego profilu: nauczycielka oraz opublikowany na portalu Szczytno: „Szlakiem szczycieńskich Pofajdoków”
Oceń artykuł:

(0)

2001-2021 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5