Kiedy psu jest zimno i jak dbać o psa zimą? Widzisz psa na krótkim łańcuchu lub bez odpowiedniej budy? Reaguj!

2023-11-29 10:00:00(ost. akt: 2023-11-28 22:43:41)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Zimą jest zimno — to nic odkrywczego, niektórzy zapominają jednak, że tak samo jak dla ludzi, niskie temperatury są niebezpieczne również dla psów. Kiedy psu jest zimno i jak dbać o psa zimą?
Szczególnie o potrzeby i dobrostan swoich czworonogów powinni dbać właściciele tak zwanych psów podwórkowych. Wszystkim posiadaczom psów przypominamy, polskie prawo jasno mówi, że ”Kto utrzymuje zwierzę domowe, ma obowiązek zapewnić mu pomieszczenie chroniące je przed zimnem, upałami i opadami atmosferycznymi, z dostępem do światła dziennego, umożliwiające swobodną zmianę pozycji ciała, odpowiednią karmę i stały dostęp do wody”.

Czy można trzymać psa na łańcuchu? Co do zasady tak, ale ”zabrania się trzymania zwierząt domowych na uwięzi w sposób stały dłużej niż 12 godzin w ciągu doby lub powodujący u nich uszkodzenie ciała, lub cierpienie oraz niezapewniający możliwości niezbędnego ruchu. Długość uwięzi nie może być krótsza niż 3 m”.

Oznacza to więc, że pies może być na uwięzi nie dłużej niż 12 godzin dziennie. Nie można również poprzez trzymanie go na uwięzi powodować u psa uszkodzeń ciała czy cierpienia. Zaniedbanie tych zasad może prowadzić do poważnych konsekwencji dla właściciela, brak odpowiednich warunków dla zwierzęcia jest traktowane jako znęcanie się nad nim.

Warto zwrócić uwagę na to, w jakich warunkach żyje nasz pies. Jeżeli jego domem jest buda, musi być ona odpowiednio ocieplona, by mogła chronić zwierzę przed mrozem. Powinna być również dostosowana do wielkości psa — na tyle duża, by mógł się w niej wygodnie poruszać, a jednocześnie na tyle mała, by efektywnie zatrzymywać ciepło. Czy pies może spać w budzie na mrozie? Tak, ale tylko jeśli buda jest odpowiednio izolowana, panuje w niej odpowiednia temperatura i jest dostosowana do wielkości psa.

Widzisz psa na zbyt krótkim łańcuchu, który bezprzerwy jest na uwięzi, nie ma dostępu do wody lub jedzenia, albo jego buda nie jest odpowiednio przystosowana do warunków pogodowych? Powiadom policję, straż miejską lub instytucję zajmującą się ochroną praw zwierząt, np. OTOZ Animals.

Jak dbać o psa zimą? Zimą psy potrzebują więcej energii, więc ich dieta powinna być z reguły bogatsza w kalorie i składniki odżywcze. Ważne jest również to, by nasz pies, niezależnie od pogody, miał dostęp do świeżej wody.

UWAGA! Zimą psy mogą mniej się ruszać, co może prowadzić do przyrostu wagi. Ważne jest monitorowanie ich diety i dostosowanie porcji karmy. Upewnij się, że twój pies ma zawsze dostęp do świeżej, niezamarzniętej wody.


Regularne spacery są ważne nawet zimą, ale jeżeli jest taka potrzeba, skróćmy je, ale wychodźmy z psem częściej. W zależności od rasy i kondycji psa aktywność fizyczna może wymagać dostosowania. Niektóre psy uwielbiają zabawy na śniegu, podczas gdy inne wolą krótsze spacery.

UWAGA! Sól i środki do odśnieżania mogą podrażniać łapy psa, warto więc umyć je po powrocie ze spaceru, lub, jeżeli nasz pupil nie ma nic przeciwko temu, rozważyć użycie specjalnych butów/ochraniaczy na łapy dla psów.


Kiedy psu jest zimno? Psy odczuwają zimno podobnie jak ludzie, szczególnie te z krótką sierścią. Ważne jest obserwowanie ich zachowania i reakcji na niskie temperatury. Dla psów, których łapy cierpią podczas mrozów, znajdziemy na rynku między innymi maści ochronne, dzięki którym zimowe spacery będą dla naszych czworonogów nieco przyjemniejsze.

UWAGA! W chłodne dni psy, szczególnie te z krótką sierścią, małe, starsze lub o słabym zdrowiu, mogą potrzebować dodatkowego ciepła. Ubranka dla psów mogą być pomocne, ale pamiętaj, by wybierać takie, które są wygodne i nie ograniczają ruchów zwierzęcia.


Podczas spacerów z psem unikaj zamarzniętych zbiorników wodnych i bądź ostrożny na śliskich powierzchniach. Pamiętaj też, by twój pies był zawsze widoczny – odblaskowe akcesoria mogą być pomocne podczas spacerów po zmroku.

UWAGA! Zimą psy mogą być bardziej podatne na pewne choroby. Regularne wizyty u weterynarza pomogą utrzymać zdrowie zwierzęcia.
W domu zadbaj o to, by twój zwierzak miał komfortowe miejsce do odpoczynku.


Zapewnij swojemu psu ciepłe miejsce do spania, niech zwierzak nie leży bezpośrednio na chłodnej podłodze, jego posłanie powinno znajdować się z dala od przeciągów.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5