W Szkole Podstawowej Świętajnie wspólnie zaśpiewali hymn narodowy

2023-10-13 16:25:45(ost. akt: 2023-10-13 16:32:34)

Autor zdjęcia: SP w Świętajnie

Uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie, jako jedyni w powiecie szczycieńskim, wzięli udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do hymnu”. Oprócz hymnu państwowego zaśpiewali też "Gaude Mater Polonia" oraz "Rotę".
Akcja „Szkoła do hymnu” to przedsięwzięcie, które jest kontynuacją inicjatywy zapoczątkowanej w 2018 r. Wtedy, w roku jubileuszu 100-lecia odzyskania niepodległości, biliśmy „Rekord dla Niepodległej”. Blisko 5 mln uczniów, prawie 470 tys. nauczycieli i pracowników oświaty (468 930) z ponad 24 tys. przedszkoli, szkół oraz placówek oświatowych śpiewało „Mazurka Dąbrowskiego”.
Rok później – w 2019 r. – do akcji przyłączyło się ok. 3,9 mln uczniów oraz blisko 380 tys. nauczycieli z 19 tys. szkół, przedszkoli i placówek. W ubiegłym roku z uwagi na pandemię oraz ograniczenia w funkcjonowaniu szkół i placówek akcja „Szkoła do hymnu” miała nieco odmienny charakter. Uczniowie i nauczyciele śpiewali hymn przede wszystkim w sposób wirtualny, łącząc się ze sobą za pomocą różnych komunikatorów. Niektórzy uczniowie z klas I-III szkoły podstawowej zaśpiewali wspólnie hymn narodowy tydzień przed finałową akcją podczas tradycyjnych lekcji w szkołach. Łącznie do akcji przyłączyło się w 2020 r. ponad 16 tys. szkół, przedszkoli i placówek oświatowych oraz 134 placówki polonijne.
„Szkoła do hymnu” to akcja o charakterze patriotycznym. Jej celem jest włączenie społeczności szkolnych w obchody Narodowego Święta Niepodległości.
Obrazek w tresci

We wtorek 3 października 2023 roku uczniowie Szkoły Podstawowej im. Ignacego Krasickiego w Świętajnie wzięli udział w VI edycji Ogólnopolskiego Konkursu dla Szkół Podstawowych „Do hymnu”.
— Jesteśmy dumni, że nasza szkoła zakwalifikowała się do konkursu jako jedyna szkoła w powiecie, a jedna z 14 szkół w województwie warmińsko-mazurskim. Organizatorem konkursu jest Narodowe Centrum Kultury w Warszawie. Zadanie konkursowe polegało na wykonaniu Hymnu Państwowego oraz dwóch wybranych pieśni hymnicznych — mówi Elżbieta Guziak dyrektor Szkoły Podstawowej w Świętajnie. — Uczniowie oprócz hymnu państwowego zaśpiewali "Gaude Mater Polonia" oraz "Rotę". Z tej to okazji gościliśmy wyjątkowe osoby znane w świecie muzycznym, a mianowicie panią prof. dr hab. Wiolettę Miłkowską oraz panią dr hab. Ewę Rafałko, które stanowiły jury konkursu podczas przesłuchiwania naszych uczniów. Całość została utrwalona na nagraniu, które posłuży w dalszym etapie konkursu. Obydwie panie są znanymi w świecie artystycznym postaciami, wielokrotnie nagradzane za działalność na rzecz upowszechniania i rozwoju kultury oraz sztuki. Przesłuchania muzyczne odbywają się w całej Polsce od 2 października 2023r. do 17 listopada 2023r., a wyniki zostaną ogłoszone 27 listopada 2023r. W przygotowania do konkursu zaangażowana była cała kadra nauczycielska, uczniowie oraz rodzice. Udział w konkursie pozwolił nam udowodnić jak jesteśmy silni i gotowi do coraz to nowszych wyzwań. Praca z taką ekipą, to sama przyjemność — zapewnia dyrektorka.
Obrazek w tresci

A czym jest patriotyzm - zapytaliśmy uczniów?
— Bycie patriotą, to oddawanie hołdu tym symbolom narodowym — mówi Artur uczeń SP w Świętajnie.
— Jestem kimś ważnym dla tego kraju. Jestem częścią tego kraju... — dodaje uczennica Małgosia.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5