Utrata prawa jazdy nie tylko za prędkość

2023-09-12 14:40:47(ost. akt: 2023-09-12 14:44:15)

Autor zdjęcia: policja

Policjanci szczycieńskiej drogówki przypominają i przestrzegają, że prawo jazdy możemy czasowo utracić nie tylko w przypadku znacznego przekroczenia prędkości w terenie zabudowanym. Funkcjonariusze mają obowiązek zatrzymać dokument kierowcy, który przewozi w pojeździe więcej osób niż wynika to z zapisu w dowodzie rejestracyjnym pojazdu. Przekonał się o tym 38-latek, który przewoził pasażera nieprzystosowanym do tego ciągnikiem rolniczym.
W poniedziałek (11.09.2023) policjanci z referatu ruchu drogowego szczycieńskiej komendy zatrzymali uprawnienia trzem nieodpowiedzialnym kierowcom, którzy złamali obowiązujące przepisy.

Nadmierna prędkość to wciąż jedna z głównych przyczyn zdarzeń drogowych. Nie ma taryfy ulgowej dla piratów drogowych. Przekonali się o tym 32-letnia mieszkanka gminy Pasym oraz 47-letni mieszkaniec woj. podlaskiego. Kierująca peugeotem została zatrzymana do kontroli drogowej w miejscowości Gisiel, bo przekroczyła dozwoloną prędkość o 63 km/h. Natomiast kierujący pojazdem kia, 47-latek został zatrzymany w miejscowości Rozogi za przekroczenie prędkości o 55 km/h. Oboje ponieśli już konsekwencje swojej brawurowej jazdy. Stracili prawo jazdy oraz zostali ukarani mandatami karnymi.

Uprawnienia do kierowania pojazdem na 3 miesiące utracił również 38-letni mieszkaniec gminy Szczytno. Mężczyzna przewoził 30-letniego pasażera niedostosowanym do tego ciągnikiem rolniczym marki ursus. Został zatrzymany do kontroli drogowej w miejscowości Lipowiec. Ponadto pojazd zagrażał bezpieczeństwu w ruchu drogowym i nie posiadał aktualnych badań technicznych. Policjanci zatrzymali dowód rejestracyjny pojazdu oraz nałożyli mandat karny na 38-latka.

Przypominamy, że przewóz pasażerów jest możliwy tylko, jeśli kabina ciągnika jest fabrycznie wyposażona w dodatkowe siedzisko, a dokument rejestracyjny przewiduje możliwość przewożenia drugiej osoby.
Zgodnie z obowiązującymi przepisami prawnymi za przewożenie większej liczby pasażerów niż dopuszcza to dowód rejestracyjny grozi utrata uprawnień do kierowania pojazdami na okres 3 miesięcy. W przypadku niestosowania się do wydanej przez uprawniony organ decyzji, okres zatrzymania prawa jazdy wydłużony zostanie do 6 miesięcy, nawet jeśli podczas jazdy kierowca nie popełnił żadnego wykroczenia. W przypadku ponownego powadzenia pojazdu w wydłużonym okresie, uprawnienia do kierowania zostaną kierującemu cofnięte.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5