Wiek nie ma dla nich znaczenia, czują się młodzi duchem

2023-08-27 11:20:10(ost. akt: 2023-08-27 11:32:37)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Dzisiejszy senior to aktywny senior. Dzień Seniora ma nam przypominać o potrzebach seniorów oraz ma nam uświadamiać, że jesień życia może mieć wiele pięknych odcieni i pokazać, że wiek dojrzały to czas szczególny. Wiele interesujących atrakcji, ciekawych rozmów, występów oraz wspaniała atmosfera gościła podczas VII edycji Powiatowej Senioriady.
Osoby po 60. roku życia przeżywają drugą młodość i zaczynają robić mnóstwo rzeczy dla siebie. Znajdują czas na podróże, odkrywanie i poznawanie świata oraz aktywny wypoczynek. Mimo emerytury wielu seniorów jest aktywnych zawodowo. Dla nich nie ma znaczenia wiek ani numer pesel. Czują się młodzi duchem. W ich wieku nadal jest miejsce na miłość, radość, szczęście, nowe znajomości, przyjaźnie czy ciekawe hobby oraz pasje. Osoby te coraz częściej wychodzą z domu, idą do ludzi, zapisują się na różne kursy czy uniwersytet trzeciego wieku. Nie ma tu mowy o tym, aby zamknąć się w czterech ścianach i na dobre zasiąść na kanapie przed telewizorem. Współczesny senior to człowiek zadowolony z życia, wierzący we własne siły, ciekawy świata i ludzi. Aktywny tryb życia stanowi dla niego niepodważalnie klucz do sukcesu. Nie bierze on wolnego od życia. Pomimo braku obowiązków zawodowych walczy z trudnościami i dąży do wyznaczanego każdego dnia na nowo celu. Działania społeczne, uprawianie sportu, rozwijanie pasji czy też inne formy aktywności dają mu możliwość ćwiczenia własnego ciała, zacieśniania więzi społecznych, a w konsekwencji zapewniają poprawę samopoczucia. Starzenie się nie odbiera seniorowi radości życia, nie jest zagrożeniem dla szczęścia.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Na terenie powiatu szczycieńskiego działa kilka organizacji zrzeszających seniorów. Mowa m.in. o Klubach Senior+, Uniwersytety Trzeciego Wieku czy Radzie Seniorów Powiatu. Organizacje te działają niezależnie od siebie integrując na swoim obszarze swoich członków.
W piątek, 18 sierpnia w Jerutkach (powiat szczycieński) odbyła się VII edycji Senioriady, czyli Dnia Seniora. W ramach tego wyjątkowego wydarzenia, starosta Jarosław Matłach uhonorował stowarzyszenia i artystów biorących udział w wydarzeniu. Wręczono pamiątkowe statuetki, dyplomy oraz zdjęcia, by docenić zaangażowanie seniorów i wkład w kulturę Powiatu Szczycieńskiego. Senioriada to inicjatywa skierowana do osób starszych, której celem jest nie tylko świętowanie wieku złotego, ale przede wszystkim integracja, radość ze wspólnego spędzania czasu oraz umożliwienie artystycznego wyrażenia się.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Jednym z najważniejszych momentów tego wyjątkowego dnia było uhonorowanie stowarzyszeń i grup seniorskich, a także artystów, którzy zaprezentowali się na scenie. Jarosław Matłach, Starosta Szczycieński, osobiście wręczył pamiątkowe statuetki, następnie wręczono dyplomy oraz zdjęcia dla artystów, którzy występowali na scenie. To symboliczne podziękowanie za zaangażowanie i wkład w kulturalne życie Powiatu Szczycieńskiego.
— Dzisiejszy dzień ma nam uświadomić, że jesień życia może mieć wiele pięknych odcieni i barw. A wiek dojrzały to czas szczególny — zwracał się podczas otwarcia imprezy Jarosław Matłach starosta szczycieński. — Chciałbym wszystkim Państwu złożyć najserdeczniejsze życzenia! Życzę, abyście zawsze czuli się młodzi duchem, byli radośni, dbali o siebie, byli otaczani życzliwością. Dostrzegajcie piękno wokół siebie, cieszcie się drobiazgami i każdą chwilą. Bądźcie odporni na zmartwienia i troski. Życzę, aby Wasze życie było piękną polską złotą jesienią. Niech Wasza mądrość i doświadczenie życiowe służy młodym pokoleniom. Żyjcie pełnią życia, nadal rozwijajcie swoje pasje i realizujcie marzenia.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

Nie tylko występy artystyczne zachwyciły uczestników, ale również stoiska z rękodziełem, które tworzyły wyjątkową atmosferę. Piękne rękodzieło wykonane przez seniorów można było podziwiać i zakupić. Na scenie zaprezentowały się zespoły i kapele składające się z seniorów z terenu powiatu. Była tez prezentacja wierszy w wykonaniu 85-letniej pani Krystyny Pieńkowskiej ze Spychowa oraz występ teatralny, który był wyrazem pasji i zamiłowania do sztuki. To także potwierdzenie, że wiek to nie przeszkoda w tworzeniu i czerpaniu radości ze wspólnego działania.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

— Impreza udała się wyśmienicie — opowiadali licznie zgromadzeni seniorzy. — Wspaniałe występy, ciekawy program artystyczny. Każdy senior potrzebuje czasem wyrwać się ze swoich czterech ścian i pobyć w towarzystwie innych. Myślę, że tego typu imprezy powinny być organizowane częściej. Takie spotkania integrują środowisko seniorów, a taniec i śpiew to najlepsza terapia! . Po takiej dawce ruchu i wrażeń poprawia się krążenie i każdy czuje się szczęśliwy. My nie chcemy siedzieć w domach i oglądać seriali, chcemy być aktywni — zapewniają.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5