Warsztaty plecenia wieńców dożynkowych odbyły się w gminie Szczytno

2023-07-20 09:11:53(ost. akt: 2023-07-20 09:48:55)

Autor zdjęcia: GBP w Lipowcu

Ze zbiorami zbóż wiąże się wiele pięknych tradycji ludowych. Jedną z nich jest wyplatanie wieńca dożynkowego. W świetlicy wiejskiej w Lipowcu odbyły się warsztaty wyplatania wieńców.
Gminna Biblioteka Publiczna w Lipowcu zaprosiła na warsztaty wyplatania wieńców dożynkowych sołectwa z terenu Gminy Szczytno.

Ze zbiorami zbóż wiąże się wiele pięknych tradycji ludowych. Jedną z nich jest wyplatanie wieńca dożynkowego.
Podczas warsztatów prowadzonych przez Uniwersytet Ludowy Twórczych Inicjatyw z Elganówka uczestnicy przygotowywali zboża, trawy i inne surówce wykorzystywane do plecenia i zdobienia wieńca. Uczyli się też wiązania w tradycyjny sposób wieńca, poznali też technikę wykonywania korony. A ponadto mogli wysłuchać opowieści o zwyczajach dożynkowych panujących w regionie.
Obrazek w tresci

Uczestnicy warsztatów, reprezentujący prawie wszystkie sołectwa w gminie Szczytno, z wielkim zaangażowaniem i cierpliwością wykonywały poszczególne czynności, takie jak układanie kłosów, wiązanie, mocowanie na stelażu wieńca. Projektując wieniec uwzględniono wymogi związane z tradycjami ogólnymi i regionalnymi:
- muszą być użyte wszystkie gatunki zbóż,
- parzysta ilość ramion,
- do dekoracji można stosować wstążki z materiału i naturalne kwiaty, owoce, warzywa i zboża.
Obrazek w tresci

— Podczas spotkania uczestnicy, pod czujnym okiem instruktorów, zgłębiali nieco już zapomniane tajniki wyplatania — informuje Małgorzata Walas dyrektor Gminnej Biblioteki Publicznej w Lipowcu. — Plecenie wieńca dożynkowego to nie lada gradka! Podczas warsztatów uczestnicy dosłownie chłonęli wiedzę i z ogromnym zaangażowaniem zabrali się do pracy. W tym roku na Dożynkach Gminnych w Olszynach, które odbędą się 20 sierpnia aż siedem sołectw zapowiedziało przygotowanie swoich wieńców dożynkowych. Dzięki tym warsztatom w tegorocznych wieńcach pojawią się nowe elementy ręcznie wykonane.
Obrazek w tresci

Obrazek w tresci

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5