Zadbajmy o bezpieczne wakacje 2023

2023-07-14 09:20:31(ost. akt: 2023-07-14 00:27:51)
Musimy zadbać o to, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Musimy zadbać o to, by bezpiecznie wypoczywać nad wodą

Autor zdjęcia: Grażyna Jonowska

Dla jednych to czas odpoczynku, urlopów, wyjazdów i spotkań z rodziną i przyjaciółmi. Dla drugich to okres wzmożonej pracy i dbania o to, by letni wypoczynek tych pierwszych przebiegł bezpiecznie. Kontrole prędkości samochodów i trzeźwości kierowców, czuwanie nad bezpieczeństwem uczestników zorganizowanego wypoczynku, patrolowanie terenów przywodnych, kontrole łodzi i sterników – to zadania jakie mają do wykonania policjanci w sezonie letnim.
Zachowaj chłodną głowę!
Lato to mimo wszystko niezmiennie czas na chwilę relaksu, odpoczynku i spotkań w gronie bliskich. Jednak nawet przy letnich upałach należy zachować chłodną głowę, żeby dzięki niej uniknąć przykrych niespodzianek lub niebezpiecznych zdarzeń.
Przed wyjazdem pomyślmy o właściwym zabezpieczeniu naszego mieszkania lub domu. Sprawdźmy, czy wszystkie drzwi i okna zostały zamknięte ponieważ najczęściej w ten sposób złodzieje dostają się do naszych domów. Zachowajmy szczególną ostrożność w miejscach, gdzie występuje duży tłok, np.: na dworcach kolejowych, galeriach handlowych, pociągach i autobusach.

W drogę bezpiecznym autobusem!
W trosce o bezpieczeństwo uczestników zorganizowanych wyjazdów grupowych, w szczególności dzieci i młodzieży, funkcjonariusze przygotowali wykaz miejsc prowadzenia kontroli autobusów oraz kierowców przewożących dzieci, młodzież i dorosłych na wypoczynek. Wykaz ten zawiera zestawienie punktów wraz z numerami telefonów kontaktowych, gdzie można uzyskać informacje na temat możliwości przeprowadzenia doraźnych kontroli autobusów i kierowców.

Na drodze przestrzegaj przepisów i zachowaj ostrożność!
Policjanci w trakcie pełnionych służb niezmiennie będą dbać o bezpieczeństwo i porządek w ruchu drogowym oraz interweniować wobec tych, którzy zlekceważą obowiązujące przepisy i narażą na niebezpieczeństwo innych uczestników ruchu drogowego. Kontrolowana będzie prędkość jadących pojazdów, trzeźwość i uprawnienia kierowców, sposób przewożenia pasażerów (szczególnie tych najmłodszych) oraz stan techniczny oraz wymagane wyposażenie auta.

Woda to żywioł, który nie wybacza błędów!
Niestety w czasie każdych wakacji na Warmii i Mazurach utonęło kilkanaście osób. Niezmiennie winne jest temu przede wszystkim przecenianie własnych możliwości przez osoby kąpiące się, korzystanie z kąpielisk niestrzeżonych, dzikich plaż, a także wchodzenie do wody pod wpływem alkoholu. Aby zapobiegać tego typu tragicznym wypadkom, jak co roku policjanci biorą udział w ogólnopolskiej kampanii informacyjno-edukacyjnej „Kręci mnie bezpieczeństwo…nad wodą” organizowanej pod patronatem i z inicjatywy Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji.

Bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa!
Liczba zadań stawianych przed policjantami w trosce o bezpieczeństwo jest duża, a ich realizacja wymaga wiele pracy i poświęcenia. Jednak cała ta praca pójdzie na marne, jeżeli my wszyscy – ci w mundurach i ci bez – nie podejmiemy współpracy. Pamiętajmy, że bezpieczeństwo to nasza wspólna sprawa. To co pozwoli osiągnąć jego wysoki poziom, to odpowiedzialne społeczeństwo, szanujące przepisy prawa, reagujące na wszelkie przejawy jego łamania i współpracujące ze wszystkimi instytucjami, odpowiedzialnymi za niesienie pomocy innym i wyciąganie konsekwencji wobec tych, którzy nie szanują praw i zasad.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5