Z pokolenia na pokolenie przekazują tradycje kurpiowskie

2023-07-10 11:55:29(ost. akt: 2023-07-10 12:21:48)

Autor zdjęcia: Wiktoria Zielińska

Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Rozóg istnieje 13 lat i od chwili powstania bawi publiczność kurpiowskimi przyśpiewkami, skocznymi polkami i oberkami. Zdobył już wiele nagród i wyróżnień. Członkowie są zaangażowani w działalność społeczną i przekazywanie kolejnym pokoleniom tradycji kurpiowskich.
Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Rozóg powstał z inicjatywy Hanny Łukowskiej w 2010 roku, natomiast kierownikiem zespołu jest Romuald Kaczmarczyk. Tworzą go ludzie zaangażowani w działalność społeczną i pochodzą ze środowiska lokalnego, w którym z pokolenia na pokolenie przekazywane są tradycje kurpiowskie. Swoją pasją zarażają innych, kultywują tradycje, chętnie ubierają się strój kurpiowski, uczestniczą w procesjach, wykonują kwiaty z bibuły i palmy kurpiowskie. Znają Kurpiowszczyznę i jej historię, najciekawsze i najpiękniejsze zakątki. Znają dialekt kurpiowski, którego warto posłuchać, wykonują rękodzieło, które trzeba obejrzeć i miejscowe potrawy, których należy spróbować.

Zespół działa przy Stowarzyszeniu Kulturalnym „Razem Możemy Więcej” z Rozóg. Od chwili powstania bawi publiczność kurpiowskimi przyśpiewkami, skocznymi polkami i oberkami. Są to oryginalne melodie pochodzące z regionu Puszczy Zielonej. Bogaty repertuar zespołu oparty jest na tradycyjnych pieśniach, wykonywanych w gwarze kurpiowskiej, tańcach i widowiskach obrzędowych. Zespół wykonuje efektowne i energiczne koncerty na żywo, złożone z melodii ludowych. Skoczne polki, siarczyste oberki, frywolne przyśpiewki wykonane przy akompaniamencie harmonii pedałowej – akustycznie „żywym” instrumencie ludowym, tworzą niepowtarzalny klimat.
W roku 2019 podczas XX edycji wręczenia Statuetek i Wyróżnień „Jurandy 2018” Zespół Pieśni i Tańca „Kurpie” z Rozóg – otrzymał „Juranda” za podtrzymywanie pamięci historycznej i kulturowej Powiatu Szczycieńskiego. Bogaty program artystyczny zespołu „Kurpie” cieszy się uznaniem publiczności, a także jurorów, dzięki czemu zespół bierze udział w wielu prestiżowych imprezach, przeglądach i konkursach, na których zdobywa czołowe miejsca. Oto kilka z nich: I miejsce podczas Festiwalu Kultur Warmia, Mazury i Powiśle w Gietrzwałdzie, I miejsce w Ogólnopolskich Dniach Kultury Kurpiowskiej w Nowogrodzie, I miejsce podczas Orzyskich Spotkań Folklorystycznych, III miejsce w Jarmarku Kurpiowskim w Myszyńcu. W tym roku Zespół na Ogólnopolskim Konkursie Zespołów Kurpiowskich może pochwalić się pierwszym miejscem Sabiny Kulesza i Romualda Kaczmarczyka oraz drugim miejscem w tej samej kategorii – Bożena Kaczmarczyk i Jerzy Łukowski – w kategorii pary taneczne. W kategorii zespołów folklorystycznych zespół zajął drugie miejsce, natomiast w kategorii zespoły śpiewacze otrzymał wyróżnienie. Gościnnie wystąpiła w konkursie również Anna Rybińska ze Szczytna, biorąc udział w kategorii gadka kurpiowska i zajęła II miejsce.
Obrazek w tresci

— Nasz zespół, działając przy Stowarzyszeniu, realizuje różnego rodzaju projekty finansowane z Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, Urzędu Marszałkowskiego Województwa Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie, Narodowego Instytutu Kultury i Dziedzictwa Wsi — tłumaczy Hanna Łukowska, założycielka Zespołu. —W celu pozyskiwania środków na działalność zespołu piszemy projekty. Dzięki ich realizacji zespół przygotowuje widowiska obrzędowe, takie jak „Obrzęd kiszenia kapusty” czy „Dożynki po kurpiowsku”. Oba obrzędy zobaczyć można na Facebooku naszego zespołu. Staramy się pielęgnować tradycje kurpiowskie, które swym pochodzeniem sięgają początku XVI wieku, lecz ulegają zmianie, a czasem i zagładzie, dlatego naszym celem jest, aby chronić to, na co tyle wieków pracowali nasi przodkowie.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5