Policjanci zakazali dalszej jazdy kierowcy osobowego forda. Od 2019 roku pojazd nie posiadał przeglądu technicznego ani polisy OC

2023-03-20 08:26:44(ost. akt: 2023-03-20 08:31:50)

Autor zdjęcia: Stanisław R. Ulatowski

W przypadku kontroli drogowej, obecnie policjant może wystawić mandat w wysokości nawet do 3 tys. złotych. Ostateczna wysokość mandatu zależy również od stanu technicznego pojazdu oraz czasu, jaki upłynął od terminu ważności poprzedniego przeglądu. Gdy jednak termin upłynął bardzo dawno, a funkcjonariusz wykryje rażące usterki zagrażające bezpieczeństwu ruchu drogowego, może zabronić kierowcy kontynuowania dalszej jazdy i nakazać odholowanie samochodu.
W Szczytnie na ulicy Sobieszczańskiego policjanci ze szczycieńskiej komendy zatrzymali do kontroli drogowej osobowego forda. Za kierownicą auta siedział 37-letni mieszkaniec Szczytna.

Funkcjonariusze zweryfikowali dane mężczyzny oraz pojazdu, którym się poruszał. Okazało się, że pojazd w ogóle nie powinien poruszać się po drodze. Ford nie posiadał od 2019 roku aktualnego przeglądu technicznego pojazdu, a dowód rejestracyjny już wcześniej został mężczyźnie zatrzymany. Dodatkowo, auto nie posiadało obowiązkowej polisy OC. W trakcie sprawdzania obowiązkowego wyposażanie pojazdu, wyszło na jaw, że w pojeździe nie ma gaśnicy.

Dla 37-letniego kierowcy policyjna kontrola zakończyła się dwoma mandatami karnymi za popełnione wykroczenia oraz zakazem dalszej jazdy.

Policjanci przypominają, że w każdym aucie powinien znaleźć się trójkąt ostrzegawczy oraz gaśnica. Nie bez znaczenia jest także umiejscowienie gaśnicy – musi być ulokowana w miejscu łatwo dostępnym. Z kolei trójkąt ostrzegawczy musi mieć znak homologacji. Każdy kierowca powinien przetestować sposób rozkładania się trójkąta, aby w sytuacji awaryjnej nie mieć żadnych komplikacji. Poza wyposażeniem nakazanym przez przepisy zaleca się, by podczas podróży mieć w aucie akcesoria do pierwszej pomocy. Posiadanie apteczki w aucie nie jest obligatoryjne. Jednak udzielenie pierwszej pomocy potrzebującemu to już obowiązek. W wyposażeniu kierowcy powinny znaleźć się również zapasowe części takie jak żarówki i koło do szybkiej wymiany oraz kamizelka odblaskowa, dzięki której będziemy bardziej widoczni.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5