Kaziuki-Wilniuki 2023 w Szczytnie

2023-03-19 14:31:26(ost. akt: 2023-03-19 14:39:24)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Po raz siódmy w Szczytnie odbyły się Kaziuki - Wilniuki. Na scenie zaprezentowały się zespoły z ziemi wileńskiej, a na tradycyjnym Jarmarku można było spróbować wyjątkowych wyrobów oraz tradycyjnych piernikowych serc kaziukowych.
Kaziukowe święto obchodzone jest w wielu miastach, między innymi w Olsztynie, Kętrzynie, Bartoszycach czy Szczytnie, ale to właśnie w Lidzbarku Warmińskim je zapoczątkowano w 1985 roku. To w warmińsko-mazurskim osiedliło się najwięcej ludności z Wileńszczyzny. Pierwowzorem tego święta są kanoniczne uroczystości organizowane w Wilnie ku czci świętego Kazimierza już w roku 1636. To uroczystość związana ze świętym Kazimierzem, patronem Litwy, ale i Polski. 400 lat temu, kiedy święto to się rodziło, mieszkańcom Kresów nie wystarczało, że w dzień patrona spotykali się tylko w kościele. Więc powstawały jarmarki na ulicach miast i miasteczek kresowej Polski. Po drugiej wojnie światowej Polacy z Kresów mieszkający m.in. na Warmii i Mazurach zapragnęli przywrócić tę kresową tradycję Kaziuków-Wilniuków i czynią to od 39 lat. Tradycja to piękna, rozpoczynająca wiosnę i kojarząca się ze zbliżającymi się wielkimi krokami Świętami Wielkanocnymi, dlatego na jarmarku, który towarzyszy co roku Kaziukom, można kupić wileńskie palmy wielkanocne, świąteczne dekoracje i prasę. Nie zabrakło też oczywiście piernikowych serc Kaziukowych oraz wileńskich przysmaków.
Obrazek w tresci

Przybyłych na to wydarzenie gości powitała Janina Surgał, prezes Towarzystwa Przyjaciół Ziemi Wileńsko-Nowogródzkiej w Szczytnie. Gościem szczególnym, który ma swój wielki wkład w organizację tej imprezy, jest mieszkająca na Litwie Krystyna Adamowicz, która niedawno otrzymała tytuł „litewskiego” Polaka Roku 2022.
Obrazek w tresci

— Przyjeżdżam do was, jak do mojej wileńskiej rodziny — mówiła w niedzielę podczas koncertu pani Krystyna. — Pamiętajcie, kochani, o swoich korzeniach i przekazujcie to młodemu pokoleniu. Jestem bardzo zaszczycona wyróżnieniem.
Krystyna Adamowicz podziękowała też władzom regionu za wsparcie dorocznej imprezy oraz organizatorom.
Obrazek w tresci

Na scenie w Miejskim Domu Kultury w Szczytnie zaprezentowały się: Zespół Tańca "Perła", Zespół "Art. of Music" oraz Zespół Tańca Ludowego "Perła Warmii". Wydarzenie poprowadzili Anna Adamowicz i Dominik Kuziniewicz.
Obrazek w tresci

Koncert Kresowy to nie tylko doskonała okazja do wspomnień, ale także do zrozumienia i poszerzania wiedzy na temat kultury kresowej.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5