46-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty złamał sądowy zakaz prowadzenia pojazdów

2023-02-07 14:12:11(ost. akt: 2023-02-07 14:15:59)
zdjęcie ilustracyjne

zdjęcie ilustracyjne

Autor zdjęcia: policja

Bardzo często policjanci zatrzymują do kontroli drogowej osoby, które kierują autami pomimo ciążących na nich wyrokach sądu o zakazie prowadzenia pojazdów. Przypominamy, że złamanie zakazu prowadzenia pojazdów jest przestępstwem. Zgodnie z art. 244 k.k. zagrożone jest karą pozbawienia wolności od 3 miesięcy do 5 lat.
Policjanci ze szczycieńskiej „drogówki” zatrzymali w poniedziałek (06.02.2023r.) około godziny 16:00 w miejscowości Gisiel, gm. Dźwierzuty do kontroli drogowej samochód marki Volkswagen. Za kierownicą pojazdu siedział 46-letni mieszkaniec gminy Dźwierzuty. Policjanci sprawdzili mężczyznę w systemach informatycznych. Okazało się, że mężczyzna posiada aktywny zakaz prowadzenia pojazdów kat. B. Zakaz obowiązywał go od października 2020 roku przez kolejne 36 miesięcy. O losie 46-latka zadecyduje sąd. Złamanie takiego zakazu jest przestępstwem zagrożonym karą pozbawienia wolności do lat 5.

Zakaz prowadzenia pojazdów jest środkiem karnym. Sąd orzeka do wobec osób, które złamały prawo w zakresie bezpieczeństwa komunikacyjnego, czyli za spowodowanie wypadku drogowego, katastrofy w komunikacji, bezpośredniego narażenia na niebezpieczeństwo, a najczęściej za prowadzenie pojazdu w stanie nietrzeźwości lub pod wpływem środka odurzającego. Zdarza się również, że sąd orzeka zakaz wobec osoby, która lekceważy obowiązujące przepisy i pomimo braku uprawnień nagminnie wsiada za kierownicę. Gdy sprawca narusza ten zakaz popełnia przestępstwo. Grozi za to kara pozbawienia wolności nawet do 5 lat.

2001-2023 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5