Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie dla seniorów

2023-01-04 12:59:55(ost. akt: 2023-01-04 13:07:23)

Autor zdjęcia: pixabay.com

Do czwartku 5 stycznia samorządy mają czas na dołączenie do programu "Senior plus edycja 2023" – przypomina Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej. Roczny budżet programu wynosi 60 mln zł. To środki na tworzenie i funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla osób starszych.
Celem programu "Senior plus" jest zwiększenie aktywności i uczestnictwa w życiu społecznym osób starszych. Samorządy mogą ubiegać się o dofinansowanie na utworzenie lub funkcjonowanie dziennych domów i klubów dla osób starszych. Roczny budżet programu to 60 mln zł.

Do 5 stycznia trwa otwarty konkurs ofert w ramach programu "Senior plus edycja 2023".
"Gminy, powiaty i samorządy województw mogą ubiegać się o dofinansowanie na tworzenie i prowadzenie placówek dla osób starszych. Gorąco do tego zachęcam. Wspólnie możemy zrobić wiele dobrego dla seniorów, stworzyć dla nich przyjazne i bezpieczne miejsca do aktywnego spędzania czasu" – wskazuje cytowana w komunikacie resortu minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg.

Program "Senior plus" składa się z dwóch części – modułów. W module pierwszym dofinansowane będzie tworzenie nowych placówek, które może wynieść maksymalnie 400 tys. zł w przypadku dziennych domów. Na utworzenie klubów dla seniorów można dostać z kolei 200 tys. zł dotacji. W ten sposób sfinansowane może być nawet 80 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania. W module drugim można ubiegać się o dofinansowanie działalności już istniejących placówek (w tym przypadku dotacja nie może stanowić więcej niż 50 proc. całkowitego kosztu realizacji zadania).

Na utrzymanie jednego miejsca w dziennym domu senior plus można uzyskać miesięcznie nie więcej niż 400 zł dofinansowania. Z kolei utrzymanie jednego miejsca w klubie senior plus może być dofinansowane kwotą do 200 zł miesięcznie.

Program pozwala na dofinansowanie projektów jednorocznych, czyli realizowanych i zakończonych wyłącznie w 2023 r.

Oferty należy składać w wersji elektronicznej w Generatorze Obsługi Dotacji (GOD), dostępnym na stronie internetowej das.mrips.gov.pl do 5 stycznia 2023 r. do godz. 16.00.
Wyniki konkursu zostaną ogłoszone najpóźniej do 17 marca 2023 r.(PAP)

Autorka: Karolina Kropiwiec
kkr/ joz/

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5