Podsumowanie weekendowych zdarzeń na terenie powiatu szczycieńskiego

2022-11-22 12:16:16(ost. akt: 2022-11-22 12:24:40)

Autor zdjęcia: archiwum policji

Każdego dnia na drogi naszego powiatu wyjeżdżają policjanci pełniący służbę w celu zapewnienia bezpieczeństwa jego mieszkańcom, jak również w celu reagowania na popełniane wykroczenia. Podczas minionego weekendu policjanci szczycieńskiej jednostki ujawnili kierujących, którzy poruszali się swoim pojazdem pomimo stanu nietrzeźwości. Nie zabrakło też kierujących, którzy poruszali się pojazdami bez prawa jazdy oraz aktualnych badań technicznych.
Bezwzględny stan trzeźwości wymagany jest od każdego kierującego. Zapomniał o tym 41- letni mężczyzna, który kierował w piątek (18.11.2022 r.), w Szczytnie samochodem osobowym marki Toyota. Zgłaszający zatrzymał ten pojazd, gdyż miał podejrzenie, że prowadzi go kierujący, który jest pod wpływem alkoholu. Przypuszczenie to potwierdziło się po przybyciu na miejsce patrolu Policji. Funkcjonariusze przeprowadzili badanie, które wykazało, że mężczyzna ma w swoim organizmie ponad 2 promile alkoholu. Dzięki wzorowej postawie obywatelskiej nieodpowiedzialny kierujący został wyeliminowany
z ruchu drogowego.

Kolejny nieodpowiedzialny uczestnik ruchu drogowego został ujawniony przez policjantów w Szczytnie w sobotę (19.11.2022 r.). W godzinach popołudniowych policjanci przystąpili do kontroli pojazdu osobowego marki Volkswagen, na jednej z ulic naszego miasta. W trakcie wykonywania czynności okazało się, że 39-letni mieszkaniec Szczytna ma w swoim organizmie ponad 3 promile alkoholu. Taki stan nie przeszkadzał mu, aby wsiąść do pojazdu
i być uczestnikiem ruchu drogowego.

Policjanci uniemożliwili nieodpowiedzialnym kierującym dalszą jazdę, aby nie stwarzali swoim zachowaniem zagrożenia dla siebie i innych użytkowników drogi. Za tak lekceważące i nieodpowiedzialne podejście do przepisów prawnych i bezpieczeństwa mężczyźni będą odpowiadali przed sądem.
Stan trzeźwości, to jeden z warunków bycia odpowiedzialnym kierującym. Kolejnym z warunków, jaki jest wymagany od każdego kierującego to posiadanie uprawnień do kierowania pojazdami mechanicznymi. Podczas minionego weekendy szczycieńscy policjanci wyeliminowali trzech takich kierujących, którzy pomimo nieposiadania uprawnień uważali się za pełnoprawnych użytkowników drogi i wsiedli do pojazdów, którymi poruszali się na terenie powiatu szczycieńskiego. Dodatkowo jeden z nich posiadał już wcześniej zatrzymane prawo jazdy, co jest jednoznaczne z tym, że poruszał się jak by tych uprawnień nie posiadał, a kolejny poruszał się pojazdem niedopuszczonym do ruchu.

Przypominamy!!! Od kierującego pojazdem mechanicznym wymagane są uprawnienia, które potwierdzają nabycie przez niego umiejętności do tego. Niestety jak pokazują powyższe przykłady, nadal zdarzają się kierujący, którzy lekceważą przepisy i nie myślą o konsekwencjach ich łamania. A za powyższe wykroczenie wobec nieodpowiedzialnych kierujących sąd, gdzie trafi jego sprawa, może orzec karę grzywny minimum 1 500 złotych.

Podczas minionego weekendu szczycieńscy policjanci pracowali na miejscu dwóch zdarzeń drogowych. Do pierwszego z nich doszło w piątek (18.11.2022 r.) w godzinach popołudniowych. Nieopodal miejscowości Małszewko doszło do zderzenia pojazdu osobowego marki Skoda z leśną zwierzyną. Mężczyzna nie wymagał hospitalizacji.
W sobotę (19.11.2022 r.) doszło do kolizji drogowej na trasie w miejscowości Romany. 45-letni mężczyzna kierujący pojazdem marki Kia, włączając się do ruchu nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu prawidłowo poruszającemu się pojazdowi marki Mercedes, którym poruszał się 44-letni mężczyzna. W wyniku tego zdarzenia uszkodzone zostało ogrodzenie jednej z posesji. Policjanci apelują o zachowanie szczególnej ostrożności podczas włączania się do ruchu drogowego.

Minione dni pokazują, że nadal na drogach naszego powiatu zdarzają się kierujący, którzy wyjeżdżają na drogi pojazdami, pomimo nie posiadania aktualnych badań technicznych. Policjanci podczas kontroli drogowych w ostatni weekend ujawnili kilka takich przypadków. Są to sytuacje niedopuszczalne, gdyż zarówno tak jak od kierowcy tak i od pojazdu wymaga się spełnienia pewnych warunków, aby każdy uczestnik ruchu drogowego mógł czuć się bezpiecznie, a przypominamy, że poruszanie się pojazdem bez aktualnych badań technicznych jest wykroczeniem.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5