Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności

2022-10-31 08:26:02(ost. akt: 2022-10-31 08:32:07)

Autor zdjęcia: KPP w Szczytnie

Seniorzy bardzo często padają ofiarami oszustów. Przestępcy podszywając się pod członków rodziny, policjantów, przedstawicieli instytucji wyłudzając ogromne kwoty od osób starszych. Policjanci z Komendy Powiatowej Policji w Szczytnie spotkali się z seniorami, by uczulić ich na czyhające zagrożenia.
Szczycieńscy policjanci spotkali się z seniorami w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” celem przedstawienia metod oszustw telefonicznych oraz sposobów uchronienia się przed nimi.
Przestępcy wykorzystując dobre serce i często chęć pomocy swoim najbliższym dopuszczają się oszustw telefonicznych. Dzwonią do wybranych starszych osób, następnie przedstawiają im zmyśloną historię o świetnej inwestycji, wypadku, ciężkiej chorobie. Wszystko po to, by namówić seniora na przekazanie zaoszczędzonych pieniędzy.

W środę (19.10.2022r.) policjantka Zespołu Profilaktyki Społecznej st. sierż. Joanna Manelska wspólnie z dzielnicowym gminy Świętajno mł. asp. Szymonem Uliszewskim spotkali się z seniorami w Środowiskowym Domu Samopomocy w Piasutnie. Natomiast we wtorek (25.10.2022r.) policjantka Zespołu Profilaktyki Społecznej st. sierż. Joanna Manelska udała się do Stowarzyszenia Seniorów „Viatores” w Szczytnie, gdzie w ramach projektu „Fałszywy telefon – zagrożone oszczędności” również spotkała się z seniorami.
Obrazek w tresci

W trakcie pogadanki policjanci przedstawili informacje na temat oszustw dokonywanych przez sprawców oraz sposobów uchronienia się przed nimi. Omówione zostały zasady zachowania się w przypadku próby dokonania oszustwa „na wnuczka”, „na policjanta”, „na pracownika poczty”, a także co zrobić gdy dostaniemy wiadomość sms z podejrzanym linkiem. Nie zabrakło również przykładów takich przestępstw, które zaistniały na terenie powiatu szczycieńskiego.

Policjanci zapewnili seniorów, że najlepszą metodą, aby nie dać się oszukać, jest przerwanie połączenia i zweryfikowanie informacji od nieznajomego z osobą najbliższą. Ponadto, wielokrotnie zaznaczali, że Policja nigdy nie angażuje osób postronnych w swoje działania, nigdy nie informuje o wypadkach czy zatrzymaniach przez telefon, nie prosi też o pieniądze. Na zakończenie spotkania seniorzy otrzymali ulotki i materiały promocyjne w postaci breloków do kluczy, kubków i toreb materiałowych.

Spotkanie pod hasłem „Fałszywy telefon - zagrożone oszczędności” zostało zrealizowane w ramach projektu współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, skierowane do osób pokrzywdzonych przestępstwem, w szczególności do seniorów, jako grupy najbardziej narażonej na skutki oszustw m.in. „na wnuczka”, „na policjanta” czy „na wypadek”.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5