W Wielbarku będzie produkowane paliwo przyszłości

2022-09-15 13:03:01(ost. akt: 2022-09-15 13:16:10)

Autor zdjęcia: Joanna Karzyńska

Wodór może być paliwem przyszłości. Jednak tylko ten wytwarzany w sposób ekologiczny. Taki właśnie ma powstawać w wytwórni, która może się pojawić na terenie gminy Wielbark.
Z danych Polskiej Agencji Rozwoju Przedsiębiorczości wynika, że w Polsce nie jest wykorzystywany w pełni potencjał technologii wodorowych. Tymczasem pozyskiwany w ekologiczny sposób wodór ma szansę zrewolucjonizować energetykę i pozwolić światu na wyzwolenie się od monopolistycznych dostaw gazu ziemnego.

Jak podkreślają eksperci z PARP, wodór coraz częściej nazywany jest paliwem, które ma szansę zrewolucjonizować energetykę i umożliwić szersze wykorzystanie źródeł odnawialnych. Dotychczas aż 95 proc. ogólnoświatowej produkcji wodoru odbywa się w procesie reformingu gazu ziemnego, czego skutkiem ubocznym jest produkcja dwutlenku węgla. Tak pozyskany wodór określany jest mianem szarego. Docelowo jednak w transformacji energetycznej kluczową rolę ma odgrywać wodór zielony, czyli pozyskiwany w procesie elektrolizy zasilanym energią z odnawialnych źródeł energii.

— W Polsce mamy sprzyjające warunki badawcze dla naukowców zajmujących się technologią wodorową, jednak niestety nie wykorzystujemy jeszcze w pełni tego potencjału. Widać to między innymi po środkach przeznaczonych na rozwój technologii. Do 2019 r. w naszym kraju wydaliśmy o ok. 40-krotnie mniejszą sumę na badania i rozwój w zakresie wodoru i ogniw paliwowych niż czołowe kraje UE. Chcemy, aby Polska mocniej zaangażowała się w ogólnoświatowy rozwój trendu związanego z szerszym wykorzystaniem tego surowca – powiedział Dariusz Budrowski, prezes PARP.

Właśnie zielona, ekologiczna odmiana wodoru prawdopodobnie będzie wytwarzana na terenie gminy Wielbark.

— Trwają zaawansowane rozmowy z inwestorem w tej sprawie. Gmina zmieniła plan zagospodarowania przestrzennego, by inwestycja mogła być realizowana i mam nadzieję, że powstanie u nas wytwórnia wodoru zielonego, wykorzystywanego w transporcie, w przemyśle. To bardzo nowoczesna instalacja, która będzie się wiązała ze zwiększeniem podatków dla gminy, ale także, mam nadzieję, z rozwojem gminy, między innymi z nowymi miejscami pracy i przyciągnięciem wysoko wykwalifikowanych specjalistów — mówi Grzegorz Zapadka, burmistrz Wielbarka.

Aby jednak wytwórnia paliwa przyszłości powstała, potrzeb dużo energii elektrycznej, a także wody. Podczas gdy tej ostatniej – jak podkreśla burmistrz Zapadka – nie brakuje i gmina ma jej pod dostatkiem, to nieco inaczej może być z prądem, którego ceny w ostatnim czasie rosną.

Tymczasem, jak już pisaliśmy, w gminie Wielbark powstaje gigantyczna farma fotowoltaiczna Energa Wytwarzanie. PV Wielbark to obecnie jedna z największych budowanych inwestycji fotowoltaicznych w Polsce. Docelowo dysponować ma mocą zainstalowaną ok. 62 MW, z czego ok. 54 MW posiada wsparcie w ramach aukcji OZE.

Jak się jednak okazuje, nie będzie ona zasilać w energię elektryczną nowej inwestycji wodorowej. Ale i na to inwestor ma gotowy plan.

— Farma Energi niebawem zostanie wpięta do sieci ogólnej i prąd, który tam będzie produkowany, będzie służył do zaopatrzenia w prąd m.in. gospodarstw. Prąd do wytwórni wodoru natomiast będzie pochodził z innej farmy fotowoltaicznej, mniejszej, która ma powstać przy inwestycji — wyjaśnia burmistrz.

Jeśli nic nie stanie na przeszkodzie, wytwórnia wodoru zielonego w gminie Wielbark powstanie w ciągu około dwóch lat.

RAZ

Niedawno zakończył się ostatni etap montażu paneli na terenie inwestycji Energi Wytwarzania – farmie fotowoltaicznej Wielbark. Zainstalowano niemal 105 tys. sztuk o łącznej mocy około 48 MW. Farma będzie składać się z niemal 150 tys. paneli o łącznej mocy 62 MW. Ma ruszyć w 2023 r., po ukończeniu rozbudowy pobliskiego Głównego Punktu Zasilania.

Kolejnym etapem projektu jest rozbudowa Głównego Punku Zasilania Wielbark, co pozwoli na przyłączenie farmy do sieci elektroenergetycznej przez Energę Operatora. Szacunkowo farma będzie mogła produkować rocznie ok. 62 GWh energii elektrycznej, co pozwoli zasilić ok. 31 tys. gospodarstw domowych.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5