Podsumowanie długiego weekendu na drogach naszego powiatu

2022-06-20 15:53:55(ost. akt: 2022-06-20 16:15:26)

Autor zdjęcia: policja

Szczycieńscy policjanci pracowali na miejscu siedmiu zdarzeń drogowych, ujawnili też czterech nieodpowiedzialnych kierujących, którzy prowadzili pojazdy mimo spożywania alkoholu. Dwóch kierujących straciło prawo jazdy za zbyt szybką jazdę, a czterech kolejnych zostało ujawnionych na kierowaniu pojazdami pomimo braku uprawnień.
Zdarzenia drogowe stwarzające zagrożenie w ruchu drogowym
Na drogach naszego powiatu w trakcie minionego długiego weekendu doszło do 7 zdarzeń drogowych. Na szczęście były to zdarzenia zakwalifikowane jako kolizje drogowe, czyli osoby biorące w nich udział, jeśli odniosły obrażenia były ona poniżej 7 dni. Do pierwszego zdarzenia doszło jeszcze w środę (15.06.2022 r.) kiedy to kierujący pojazdem marki Citroen nie zachował bezpiecznej odległości od poprzedzającego go pojazdu marki Renault, czym doprowadził do zderzenia pojazdów. 30-Letni mieszkaniec Piekar został ukarany mandatem karnym. Kierujący byli trzeźwi.
W czwartek (16.06.2022 r.) w godzinach wieczornych szczycieński dyżurny jednostki Policji otrzymał zgłoszenie o zdarzeniu drogowym, do jakiego doszło na jednej z ulic naszego miasta. Przybyli na miejsce policjanci ustalili, że 42-letnia mieszkanka Olsztyna, kierująca pojazdem marki Ford nie ustąpiła pierwszeństwa przejazdu dla prawidłowo poruszającego się pojazdu marki Iveco, którym kierował 42-latek. W wyniku takiego zachowania doszło do bocznego zderzenia się pojazdów. Kierujący byli trzeźwi, a kierująca Fordem została przetransportowana do szpitala na obserwację.
W piątkowe popołudnie (17.06.2022 r.) szczycieńscy policjanci zostali wezwani do obsługi zdarzenia drogowego, do jakiego doszło w miejscowości Wawrochy. Na miejscu policjanci ustalili, że 45-letni mieszkaniec Gminy Szczytno, kierujący pojazdem marki VW wraz z przyczepką, na łuku drogi nie zachował należytej ostrożności i uderzył przyczepką w pojazd marki Toyota jadący z naprzeciwka. Kierujący nie wymagali pomocy medycznej, a przeprowadzone badanie na zwartość alkoholu w organizmie nie budziło zastrzeżeń. Na sprawcę tego zdarzenia został nałożony mandat karny.
Sobota (18.06.2022 r.) okazała się dniem również ze zdarzeniem drogowym. Tym razem 25-letni mieszkaniec Szczytna, kierujący pojazdem marki VW nie ustąpił pierwszeństwa przejazdu dla pojazdu marki Skoda. Na sprawcę zdarzenia nałożono mandat karny oraz punkty karne. Kierujący byli trzeźwi.
W niedzielę (19.06.2022 r.) doszło do zdarzenia drogowego na drodze krajowej nr 59 za miejscowością Spychowo. Na łuki drogi 23-letnia kierująca pojazdem marki Mercedes, nie dostosowała prędkości do warunków panujących na drodze, na skutek czego straciła panowanie nad pojazdem i wjechała do przydrożnego rowu. Kobieta była trzeźwa i nie wymagała udzielenia pomocy medycznej.
W miniony weekend na terenie powiatu szczycieńskiego doszło również do dwóch zdarzeń ze zwierzyną leśną, która nagle wtargnęła na drogę. Jedno ze zdarzeń miało miejsce na drodze krajowej nr 57 pomiędzy Wielbarkiem, a Szymanami, natomiast drugie na drodze krajowej nr 59 pomiędzy Starymi Kiełbonkami, a Spychowem. Kierujący nie wymagali pomocy medycznej, jednak pojazdy nie mogły już kontynuować dalszej jazdy i zostały zabezpieczone przez właścicieli, którymi okazali się mieszkańcy spoza naszego powiatu.

Przekroczyli prędkość
Dwóch kierujących w miniony weekend straciło prawo jazdy, w związku z rażącym naruszeniem przepisu drogowego, jakim jest kierowanie pojazdem powyżej 100 km/h w obszarze zabudowanym. W miejscowości Rozogi policjanci ruchu drogowego ujawnili w środę (15.06.2022 r.) mieszkańca Warszawy, który przekroczył dozwoloną prędkość o 67 km/h. Sprawa mężczyzny trafi do sądu. Następnego dnia (16.06.2022 r.) w miejscowości Głuch policjanci ujawnili kolejnego kierującego, któremu również się bardzo spieszyło. Kierujący pojazdem marki Citroen, 34-letni mieszkaniec Gdańska został ujawniony na przekroczeniu prędkości o 59 km/h. Dodatkowo okazało się, że mężczyzna nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Za popełnione wykroczenie policjanci nałożyli na mężczyznę mandat karny w wysokości 1 500 złotych i 10 punktów karnych, a sprawa kierowania pojazdem mechanicznym bez wymaganych uprawnień trafi do rozstrzygnięcia przed sąd. Dalsza jazda mężczyźnie została uniemożliwiona.

Ujawnieni nieodpowiedzialni kierujący
W czwartek (16.06.2022 r.) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej 55-letniego mieszkańca Gminy Pasym, który poruszał się pojazdem marki Citroen. W trakcie weryfikacji jego danych w systemach policyjnych funkcjonariusze ujawnili, że mężczyzna ma cofnięte uprawnienia do kierowania pojazdami mechanicznymi. Tego samego dnia policjanci pełniący służbę na terenie Szczytna zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Audi. Kierującą okazała się 19-letnia mieszkanka Szczytna, która jeszcze nie posiada uprawnień do kierowania pojazdami. Następnego dnia (17.06.2022 r.) podczas kontroli drogowej również w Szczytnie, związanej z popełnionym wykroczeniem, a mianowicie przekroczeniem prędkości, została ujawniona kolejna kierująca bez uprawnień. Tym razem kierującą okazała się 22-latka, która również nie powinna kierować pojazdem mechanicznym, gdyż nie posiada do tego wymaganych uprawnień. Za popełnione wykroczenie, przekroczenie prędkości kobieta została ukarana mandatem karnym, a pasażer, który okazał się właścicielem pojazdu, również otrzymał mandat za udostępnienie pojazdu osobie nie posiadającej uprawnień.
Szczycieńscy policjanci ujawnili w nocy z niedzieli na poniedziałek (20.06.2022 r.) kierującego, który poruszał się pojazdem marki Toyota mimo tego, iż miał już zatrzymane prawo jazdy za przekroczenie prędkości powyżej 50 km/h w obszarze zabudowanym. 63-Letniemu mężczyźnie zakazano kontynuowania dalszej jazdy, a pojazd został przekazy tym razem osobie, która posiadała uprawnienia do jego kierowania.
Sprawy nieodpowiedzialnych kierujących zostaną przekazane do dalszego rozpatrzenia przez sąd, który może nałożyć najniższą grzywnę w wysokości 1 500 złotych. Nie jest to jedyna kara za takie wykroczenie, gdyż sąd może orzec również zakaz prowadzenia wszelkich pojazdów mechanicznych, a złamanie takiego zakazu to już przestępstwo, za co będzie odpowiadał ujawniony kierowca Toyoty.

Kierujący po alkoholu
Niestety pomimo wielu apeli Policji, nie brakuje nadal kierujących, którzy decydują się na kierowanie pojazdami „na podwójnym gazie”.
W miniony weekend szczycieńscy policjanci ujawnili czterech takich kierujących. Już w środę (15.06.2022 r.) w godzinach rannych, policjanci ujawnili 53-latka, który kierował pojazdem marki VW, będąc w stanie nietrzeźwości. Mężczyzna miał w swoim organizmie prawie 1,5 promila alkoholu.
W piątek (17.06.2022 r.) policjanci zatrzymali do kontroli drogowej pojazd marki Ford. Mężczyzna miał w swoim organizmie niespełna 0,5 promila alkoholu w organizmie, ale nawet taka ilość jest niedopuszczalna do kierowania pojazdami mechanicznymi.
Na zakończenie weekendu, w niedzielę (19.06.2022 r.) szczycieńscy policjanci ujawnili kolejnych dwóch nietrzeźwych kierujących. Pierwszy „wpadł” w godzinach przedpołudniowych, kiedy to stał się sprawcą zdarzenia drogowego, jakie miało miejsce na jednej z ulic naszego miasta. 40-Letni mieszkaniec Gminy Szczytno wykonując manewr skrętu w prawo uderzył w pojazd marki BMW. Sprawca nie zatrzymał się na miejscu. Udał się za nim poszkodowany, który uniemożliwił mu dalszą jazdę i wezwał na miejsce patrol Policji. Przybyli funkcjonariusze odkryli przyczynę takiego zachowania. Okazało się, że mężczyzna miał w swoim organizmie blisko 4 promile alkoholu. Mężczyzna został zatrzymany i osadzony w policyjnej celi.
Tego samego dnia, tym razem w godzinach popołudniowych w miejscowości Dźwierzuty, policjanci zatrzymali do kontroli drogowej kierującego pojazdem marki Ford. Badanie stanu trzeźwości wykazało, że 26-letni mieszkaniec Olsztyna nie powinien prowadzić pojazdu mechanicznego, gdyż w swoim organizmie miał blisko 1 promil alkoholu.

2001-2022 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, GRUPA WM Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5