„Narodziny polskiego big-beatu”. Nowa wystawa w Muzeum Mazurskim w Szczytnie

2022-06-15 11:16:26(ost. akt: 2022-06-15 11:20:07)

Autor zdjęcia: Muzeum Mazurskie w Szczytnie

Już dziś -15 czerwca w Muzeum Mazurskim w Szczytnie zostanie otwarta nowa wystawa czasowa „Narodziny polskiego big-beatu”.
Jej twórcy chcą przybliżyć turystom i mieszkańcom miasta nurt w muzyce rozrywkowej, który pojawił się najpierw na Zachodzie jako rock&roll, a w późniejszym czasie na przełomie lat 50. i 60. w Polsce jako big-beat. Na wystawie zostaną pokazani główni wykonawcy i twórcy tego nurtu, w tym Franciszek Walicki uznawany za „ojca” polskiej muzyki młodzieżowej, czy Krzysztofa Klenczona, który w tym roku obchodziłby 80. rocznicę swoich urodzin. To tutaj muzyk spędził młodzieńcze lata swojego życia i stąd wyruszył w świat z gitarą.

Warto przypomnieć, że to właśnie PRL był pierwszym krajem bloku sowieckiego, gdzie dopuszczono do grania muzyki rockandrollowej, ale pod zmienioną nazwą, czyli właśnie big-beat. Ta nazwa zaczęła być stosowana dość szybko do określania szeroko pojętej muzyki rozrywkowej związanej z rockiem czy pop-rockiem. Charakteryzowała się wyeksponowanym rytmem i prostotą melodyczną oraz harmoniczną.

Zespoły bigbitowe w krajach Europy Środkowo-Wschodniej początkowo imitowały styl wykonawców zachodnich. Ich repertuar składał się z coverów. Dopiero z czasem środkowoeuropejski bigbit nabierał więcej indywidualnych cech, częściowo przejmując motywy muzyki ludowej.

— Wystawa „Narodziny polskiego big-beatu” przybliży wszystkim zwiedzającym ten szczególny okres w polskiej muzyce rozrywkowej. Zapraszam do obejrzenia wystawy — mówi Klaudiusz Woźniak, kierownik szczycieńskiego muzeum.

2001-2024 © Gazeta Olsztyńska, Wszelkie prawa zastrzeżone, Galindia Sp. z o. o., 10-364 Olsztyn, ul. Tracka 5